Viete koľko stojí podpis na petíciu? Jednu kávičku.

Viete koľko stojí podpis na petíciu? Jednu kávičku.

RedakciaBlog26.2.2019

S petíciami sa v našom meste v poslednom, období doslova roztrhlo vrece. Tú najnovšiu „vyprovokoval“ zápach, ktorý spôsobili nepriaznivé poveternostné podmienky v kombinácii s výpadkom systému spaľovania zapáchajúcich látok. Po meste tak kolujú petičné hárky, ktorých cieľom je dosiahnuť „Zdravý Ružomberok“. To je určite ušľachtilý cieľ, pod ktorý by sa každý z nás rád podpísal. Lenže niečo tu zapácha.

„Prosíme ak Vám čo i len máličko záleží, aby sa nám tu žilo lepšie, poproste pár najbližších ľudí z vášho okolia, kolegov v práci, rodinných príslušníkov o pár podpisov. Následne doneste petičné hárky na zberné miesto do kaviarne Centrál Caffé. Symbolickým darčekom za podpísaný petičný hárok okrem dobrého pocitu pre Vás bude od nás kávička ☕️ ZADARMO ☕️“

Takto lákal k podpisu na svojej stránke ekoaktivista Patrik Lupták. A tu už naozaj niečo smrdí. Myslím si, že ekoaktivisti výnimočnú situáciu spred pár týždňov zneužívajú na svoju agendu. Aby svoje kroky dokázali obhájiť pred verejnosťou a médiami, snažia sa vyzbierať čo najviac podpisov za každú cenu. A pre svoj zámer sa uchyľujú naozaj k čomukoľvek. Napríklad za vyzbierané podpisy ponúkať odmenu. Zatiaľ iba vo forme „kávičky“. Posunú sa aj k ponúkaniu peňazí, ak nebude dostatok podpisov? Čo má byť teda vlastne odmenou za úspech petície? Čistý vzduch v meste alebo popularita jej iniciátorov?

Možno by kávičky určené pre zberačov podpisov mohli páni ekoaktivisti využiť aj lepšie. Napríklad ich ponúknuť našim dôchodcom. Ako člen vedenia OZ Ružomberčan, na ktoré páni aktivisti tak radi útočia a ktorého aktivity rovnako radi zosmiešňujú, viem veľmi dobre, ako by za takúto pozornosť boli naši seniori vďační. Ako aj posedenie pri kávičke dokáže osamelým ľuďom urobiť radosť. Posedenia pre seniorov a členov OZ organizujeme pravidelne, ale nie za protislužbu. Jednoducho nám záleží na tom, aby sa im v Ružomberku žilo lepšie. My nevykrikujeme v uliciach, my naozaj niečo robíme.

Alebo by si naši ekoaktivisti mohli nájsť priestor pre diskusiu s mládežou a vysvetliť im, čo je to naozajstný zápach a ako naše mesto trápil pred 20-timi rokmi, keď sa Ružomberkom šíril dennodenne a nie raz za rok, keď zlyhá zariadenie vo fabrike.

Alebo môžu na kávičku pozvať odborníkov na čistotu ovzdušia či lekárov. Po rozhovore s nimi by možno prestali medzi občanov púšťať nepresné informácie. Na to napokon na svojej tlačovej konferencii upozornil aj primátor Igor Čombor, ktorý je sám lekárom.

Najmä po tom, čo sa primátor rozhodol zriadiť mimoriadnu komisiu pre problematiku zápachu a prašnosti v meste, je petícia ekoaktivistov už iba obyčajným vykopávaním otvorených dverí. Bohužiaľ, niektorí aj túto ponuku na spoluprácu zneužili na ďalší útok. Teraz ale nastal čas skutočných činov. Je preč čas, síce hlasných, ale prázdnych rečí. Každý môže ukázať, či to s čistotou ovzdušia v meste myslí naozaj vážne.

Aj kávičkári.

Pardon aktivisti.

Jozef Moravčík, zakladajúci člen OZ Ružomberčan

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia