Vojenskí spojári privítali verejnosť v kasárňach

Vojenskí spojári privítali verejnosť v kasárňach

RedakciaBlog24.9.2018

Pri príležitosti osláv 25. výročia vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) sa 21.septembra uskutočnil Deň otvorených dverí vo viacerých posádkach na Slovenku. Zaradil sa k nim aj Ružomberok. V tamojšej Základni nasaditeľných komunikačných a informačných systémov boli dvere pre verejnosť otvorené od 8.00 do 12. 00 h. Napriek peknému slnečnému počasiu sme však očakávali väčší záujem verejnosti.

Keď sme zavítali na vrátnicu posádky niekoľko minút pred 10. 00 h., vládla tam pokojná nálada. Profesionálni vojaci vyčkávali návštevníkov. Na kasárenskom dvore bolo šesť stanovísk, kde prezentovali vojaci vojenskú techniku - vyslobodzovacie vozidlo, bojový obrnený transportér, komunikačné vozidlo a sanitku. Záujemcovia sa mohli zoznámiť aj s prenosnými vysielačkami. A ako vojaci zvládnu techniku sebaobrany? To bolo cieľom praktických ukážok profesionálov OS SR.

Ako sme sa dozvedeli od profesionálnych vojakov v ružomberskej posádke, hneď ráno do kasární prišla jedna trieda školákov, potom niekoľko civilistov. Medzi nimi bola aj mamička s kočíkom a dvomi deťmi. Povedala nám, že prišla s deťmi, lebo im chcela ukázať ockovu robotu..

Cieľom dňa otvorených dverí na vojenských posádkach bolo predstaviť verejnosti prácu, poslanie jednotlivých vojenských útvarov, ukázať jej aj časť vojenskej techniky, ktorou disponujú. Uvedené podujatie bolo súčasťou osláv Dňa OS SR.

Deň Ozbrojených síl SR si Slovensko pripomína pri príležitosti víťazstva slovenských dobrovoľníkov nad uhorskými jednotkami a maďarskými národnými gardami v bitke pri Brezovej pod Bradlom v roku 1848.

Náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Daniel Zmeko ako historický kontext tohto dňa uviedol: „Prvé vystúpenie slovenských dobrovoľníkov je jedným z pilierov na ktorých stoja naše vojenské tradície." Doplnil, že práve toto výročie sme si v podobe Dňa ozbrojených síl pripomenuli aj v jednotlivých útvaroch a zariadeniach.

(Tibor Šuľa foto: Tibor Šuľa)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia