Vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu

Vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu

RedakciaBlog1.7.2019

Horúčavy so sebou prinášajú aj zdravotné riziká v podobe kolapsových stavov. Vtedy človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. Viac sú ohrozené ženy. Problém môžu mať napríklad i ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, ako aj starší ľudia.

Pitný režim je základ

Pitný režim je základ

Počas horúčav by sme podľa odborníkov mali pamätať na dodržiavanie pitného režimu. „Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd,“ pripomína Karin Letková, všeobecná lekárka. Podľa nej sú ľudia počas horúčav oveľa viac nervóznejší a unavení. Preto opakuje hlavne starým ľuďom že dodržiavanie pitného režimu je v týchto dňoch nevyhnutné. „Najvhodnejšia je čistá pitná voda, pri výbere minerálnych vôd treba venovať zvýšenú pozornosť obsahu sodíka. Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a obsah sodíka vo vode by im mohol tento stav ešte zhoršiť,“ odporúča Letková. Čo sa týka detí najvhodnejšia na uhasenie smädu je čistá voda, poprípade nesladené ovocné, či bylinkové čaje.

Nepodceňujte pokrývku hlavu a teplotný šok

Všeobecná lekárka zdôraznila, že príčinou prehriatia a kolapsov býva aj to, že sa ľudia vystavujú nadmerne slnku, nenosia nič na hlave, prechádzajú rýchlo z chladnejšieho do teplého prostredia a preceňujú svoje sily. V horúčavách nepodceňujte riziko úpalu. Rodičia by mali dbať na to, aby deti počas teplých slnečných dní nosili pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom. „Ak nemusíte nevychádzajte von v čase najsilnejšieho UV žiarenia a vysokých teplôt, medzi 11:00 hod – 15:00 hod, poprípade sa viac zdržiavajte v tieni,“ upozorňuje K. Letková.

Znášať horúčavy mnohým pomáha klimatizácia, no dôležité je aby bola aj nastavená správne. Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže dôjsť k teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. „Klimatizáciu áno, ale všetko s rozumom. Potrebné je správne nastavenie, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia,“ radí praktická lekárka, Karin Letková.

Aj na Liptove sa teploty v tieto letné dni vyšplhajú nad 30°C, preto je nutné dodržiavať všetky zásady a rešpektovať odporučenia lekárov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia