Žijem v Ružomberku - Zašlite nám svoj tip zašlite nám svoj tip
napíšte nám vaše podnety a tvorte s nami obsah Chcete sa s celým Slovenskom podeliť o Vaše informácie či kurióznu skúsenosť? Sme tu pre vás!
× ×
Nahrať prílohu
Šport

"Móza" (Elena Mozgová) už nie je medzi nami

13. 12. 2022

|

Jan Svrcek

Podkošová legenda odišla do basketbalového neba

Zdroj: Rudolf Maškurica

Dnes športový svet zasiahla smutná správa. Zomrela Elena Mozgová, bývalá vynikajúca basketbalistka, neskôr trénerka a v ostatných sezónach asistentka Ivety Bielikovej pri družstve starších žiačok (U 15) MBK Ružomberok.

Naposledy Elena bola s nami na tréningu minulý štvrtok. Na druhý deň neprišla kvôli zvýšenej teplote. V sobotu, keď naša ´pätnástka´ hrala s CBK Košice, zavítala ako divák, vravela, že sa jej polepšilo. Lenže v nedeľu, na našom druhom zápase proti Young Angels Košice v hale nebola. Zase jej teplota stúpla,“ uviedol pre náš portál manažér mládeže MBK Ružomberok Jozef Smolek.

Práve J. Smolek, v tom čase výkonný šéf klubu, Mozgovú v deväťdesiatom štvrtom stiahol do Ružomberka. „Prišla spolu s Jelenou Žirkovou. Boli to reprezentantky Sovietskeho zväzu a neskôr Spoločenstva nezávislých štátov. Ženské družstvo sa práve chystalo na Kanárske ostrovy, kde malo absolvovať prípravné turnaje pred štartom novej sezóny. Dodnes si pamätám, ako som v rekordnom čase musel obom hráčkam vybaviť víza.“

Mozgová, ktorá sa narodila 28. marca 1970 v Penze, obliekala dres aj takého renomovaného klubu ako bol CSKA Moskva. S ním sa tešila nielen z majstrovského titulu, ale i prvenstva vtedy v druhej najvýznamnejšej európskej klubovej súťaži – v Pohári L. Ronchettiovej. Určite jej najväčším úspechom bol zisk titulu majsteriek Európy v roku 1991. Keď Ružomberok v roku 1996 skončil tretí vo Final Four Európskeho pohára majstrov v Sofii, Mozgovú odborníci zaradili do All Star turnaja. Pre zdravotné problémy so srdiečkom skvelá pivotka predčasne skončila svoju hráčsku dráhu. V ružomberskej misii ale pokračovala ako asistentka Natálie Hejkovej a bola pri oboch triumfoch žien v Európskej lige (1999 a 2000). V roku 2003, po odchode Hejkovej, v pozícii hlavnej trénerky doviedla MBK k štrnástemu republikovému zlatu. Krátky čas viedla ženy Viktórie Košice a jednu sezónu pôsobila pri Hejkovej v Spartaku Moskva. V lete 2007 prišiel návrat do centra dolného Liptova. 

Mozgová patrila medzi top pivotky v Európe. Veď reprezentovala Sovietsky zväz, ktorý bol v tom čase takmer bezkonkurenčný. Bola však aj erudovaná trénerka, absolventa Telovýchovného inštitútu v Moskve. Škoda, že v našom klube jej schopnosti neboli dostatočne využité. Aj mládeži, pri ktorej bola v posledných rokoch, strašne veľa dala. Mala na starosti hlavne podkošové a individuálne činnosti. Strašne nám bude chýbať po basketbalovej i ľudskej stránke, doplnil Jozef Smolek.