Aj hokejista Š. Nemec medzi futbalovým drobizgom

Aj hokejista Š. Nemec medzi futbalovým drobizgom

Ján SvrčekHlavná stránka10.7.2024

Účastníci futbalového kempu (chlapci a dievčatá roč. 2014 – 2017), ktorý tento týždeň v areáli OŠK Likavka vedú mládežnícki tréneri MFK Ružomberok Branislav Ružička, Peter Dudko, Ľuboš Žihlavník a Rebeka Žihlavníková, včera poobede privítali zaujímavých hostí.

Medzi mladú zmenu zavítal slovenský hokejový reprezentant, obranca tímu zámorskej NHL New Jerssey Devils Šimon Nemec, ďalej česká reprezentantka v alpských disciplínach, účastníčka dvoch zimných olympiád Mikulášanka Martina Dubovská, niekdajší profesionálny futbalista, ktorý v našej najvyššej súťaži odohral cez tristo zápasov Štefan Zošák a ofenzívny stredopoliar posledného víťaza Slovnaft Cupu MFK Ružomberok Samuel Šefčík.

Kto vás priviedol na vašu športovú dráhu? To bola jedna z prvých spoločných otázok, ktoré včera v Likavke zazneli. Otec bol lyžiarsky tréner, takže moja cesta od začiatku bola jasná,“ odpovedala Dubovská. „V mojom prípade to bolo podobné, od malička ma otec vozil do Liptovského Mikuláša na hokejové tréningy a potom to už všetko išlo viac – menej samé,“ pokračoval Nemec. „Mňa zase motivoval dedo, ktorý vtedy hrával I. československú ligu za Slovan Bratislava. Bol pravý obranca,“ prezradil Šefčík. Trošku z iného súdka bola odpoveď Zošáka: „Mal som vzor v starších kamarátoch, s ktorými som hrával futbal na ulici, u nás na dedine a potom oni išli do Vranova nad Topľou, či Prešova.“

Zaujímavé boli aj odpovede na otázku, kedy tieto osobnosti svoj šport začali brať vážne. „Bolo niekedy v puberte, keď mnohí rovesníci už od športu odchádzali. Vtedy som začala mať v tom jasno,“ vyjadrila sa pravidelná účastníčka podujatí Svetového pohára v zjazdových disciplínach. „Taký zlom nastal v mojich pätnástich rokoch, po odchode z domu do extraligovej Nitry,“ uviedol reprezentačný hokejový obranca. „Moje futbalové začiatku, v porovnaní so súčasnou dobou, boli dosť neskoré, v desiatich rokoch. Avšak vážny štart nasledoval pri odchode od rodičov do Košíc, to mi bolo štrnásť,“ oprášil spomienku „Zoši“. Oveľa viac rôčkov to trvalo Šefčíkovi: „Dlhšie som sa orientoval predovšetkým na školu. Bolo mi osemnásť, keď ma v Slovane Bratislava posunuli z ´béčka´ do A tímu, doslova medzi hviezdy. Vtedy mi doplo, že už futbal musí byť priorita.“

Známa lyžiarka dostala aj otázku, prečo nereprezentuje Slovensko, ale Českú republiku. „Nemôžem úplne povedať, že Čechy by mi boli bližšie. Ale sú tam celkove lepšie podmienky, takisto finančné. Od mala mám dvojité občianstvo a keď mi bolo šestnásť, otec takto rozhodol.“ objasnila svoje reprezentačné štarty Martina Dubovská.

Šimon Nemec je od roku 2022 v najprestížnejšej klubovej hokejovej súťaži v NHL. Včera musel aj hovoriť, aké sú vzťahy v kabíne New Jerssey Devils. „Na Slovensku je to priateľskejšie. Chalani idú spolu na kávu, na obed a podobne. V New Jerssey sa akurát stretneme v kabíne a potom si na ľade odrobíme svoje. Samozrejme, každý s každým je kamarát, no po tréningoch, hráči bežia rovno k svojim rodinám. U nás doma je klubový život spoločenskejší,“ odkryl čo – to „deckám“ náš výnimočný hokejista.

Po besede, keď k slovu prišli i "decká" nasledovala dlhá autogramiáda.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia