Aj Liptov už má miesto spomienky na krivdy starého režimu

Aj Liptov už má miesto spomienky na krivdy starého režimu

Ján SvrčekHlavná stránka23.11.2023

Pred pár dňami sme si pripomenuli 34. výročie Nežnej revolúcie. Do tohto kontextu zapadlo aj dnešné slávnostné odhalenie pamätníka obetí komunizmu v tamojšom regióne pred budovou rektorátu Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Venované všetkým obetiam komunistického režimu v Liptove: popraveným, väzneným, prenasledovaným, povolaným do PTP (pracovných technických práporov) pre vernosť kresťanskej viere a ideálom slobody a demokracie, ako aj väzneným vo väznici v Ružomberku, v lome Skladaná skala a príslušníkom PTP, ktorí stavali letisko Mokraď.“ Takýto text sa vyníma na novej pamätnej tabuli., ku ktorej sa dnes kládli vence a kvety. Všetko sa začalo tónmi štátnej hymny.

Naša organizácia sa snaží, aby osádzanie pamätníkov a pamätných tabúľ malo svoju filozofiu. Nie je možné, aby každý jeden z tých desaťtisícov politických väzňov dostal osobitný pomník. Cieľom nášho úsilia je, aby v každom regióne bol spoločný, ktorý je venovaný tamojším obetiam, známym i neznámym. V Liptove doteraz niečo také absentovalo. Hoci už dlhšie sme v tomto smere vyvíjali aktivitu. Napokon, aj vďaka ústretovosti Katolíckej univerzity, doslova v rekordnom sa naša myšlienka zrealizovala,“ uviedol Peter Sandtner, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska, ktorý bol aj sprievodcom slávnostného a veľmi dôstojného aktu.

Za tamojšiu akademickú obec sa k prítomným prihovorila prorektorka pre medzinárodné vzťahy ružomberskej univerzity Markéta Rusnáková. „Pre mňa osobne je veľkou cťou byť súčasťou tejto ceremónie,“ zdôraznila na úvod zástupkyňa najvyššieho hodnostára hostiteľskej vysokej školy. „Toto miesto je symbolické. Pamätník pripomína minulosť a študenti univerzity sú zase našou budúcnosťou. Je veľmi potrebné, aby sme nezabúdali, čo sa udialo v histórii slovenského národa, aby ľudia poznali aj čierne stránky týchto dejín.“

V podobnom duchu hovoril tiež ružomberský primátor Ľubomír Kubáň. „Nemôžeme zabúdať na odkaz, ktorý nám dal komunistický režim, na to, že ľudia boli perzekuovaní za svoje názory, za svoje vierovyznanie. Nebola tu sloboda prejavu, sloboda slova. O to viac by sme si teraz mali vážiť demokraciu,“ vravel prvý muž mesta a svoje krátke vystúpenie zakončil slovami: „Odkaz do budúcna znie, nezabúdajme na to, čo tu bolo štyridsať rokov.“

Na spomienkovú akciu prišli viacerí hostia. Medzi nimi aj Mária Šidová, ktorá na sklonku päťdesiatych rokov bola komunistami na rok a pol poslaná do väzenia. Táto 87 – ročná Ružomberčanka si 17. novembra v Národnom divadle Prahe prevzala Cenu pamäti národa a je predsedníčkou regionálnej pobočky Politických väzňov Zväzu protikomunistického odboja.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia