Cyklisti finišovali v Ružomberku

Cyklisti finišovali v Ružomberku

Ján SvrčekHlavná stránka29.6.2024

Víťazom predposlednej štvrtej etapy 68. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal nemecký pretekár Johannes Adamietz. Jazdec stajne Lotto Dstny triumfoval po celodennom úniku v špurte štvorice, keď jednu z najťažších tratí, 183,5 km dlhú z Partizánskeho do Ružomberka, vyšperkovanú siedmimi vrchárskymi, zvládol za 4:28:02 hod.

Zo Slovákov bol najlepší Lukáš Kubiš, ktorý preťal cieľ na desiatom mieste. „Bolo to niečo nad všetky očakávania. Rozhodujúci únik sa zrodil veľmi rýchlo. Vedúca skupinka mala až desať minút náskok, niečo neuveriteľné. World tímy cez Donovaly to začali sťahovať. My sme tam zostali viacerí a chalani mi v prvej skupine vytvorili dobrú pozíciu. Išiel som na zadnom kolese Alaphilippea. V poslednom kopci asi 300 m pred vrcholom mi odišiel a my sme potom špurtovali za nimi,“ dal sa počuť v cieli Kubiš (Elkov-Kasper), držiteľ jedinej slovenskej cyklistickej miestenky na Olympijské hry v Paríži, ktorý aj na zajtrajšiu poslednú etapu z Liptovského Mikuláša na Štrbské Pleso vyštartuje v bielo-modro-červenom drese pre najlepšieho Slováka.

Nielen v cieli na Námestí A. Hlinku, no takisto v uliciach mesta, či pri „stupáčiku“ na Kalváriu, špičkový pelotón bol veľkým magnetom. Určite za povšimnutie stojí, že tento cyklistický klenot druhý raz za sebou zavítal do centra dolného Liptova, čo nie je žiadna bežná vec, skôr unikát. „Ružomberok nám opäť aj logisticky zapadol svojou polohou do programu etáp. Všade, kde prídeme, musí byť ochota mesta. Treba pochváliť pána primátora Ľubomíra Kubáňa za ústretovosť, tiež za to, ako všetkých v meste zmobilizoval. Ružomberok je pekné mesto a skvele zapadol do našej mozaiky a videli sme výsledok. Máme za sebou výbornú etapu, s fantastickou diváckou kulisou,“ pochvaľoval si generálny riaditeľ pretekov a prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Prívara a k samotnej kopcovitej trati dodal: „Väčšinou bývajú také etapy, že ide pokope veľká skupina. Tu sa to však rozdelilo a pekne sa ukázalo, kto na čo má. Z tých, čo boli v úniku, si jeden víťazstvo určite zaslúžil. Aj najlepší v celkovom poradí potvrdili svoje pozície.“

Výsledky 4. etapy: 1. Johannes Adamietz (Nem./Lotto Dstny) 4:28:02 hod., 2. Kyrylo Carenko (Ukr./Corratec-Vini Fantini), 3. Pierre Thierry (Fr./Arkéa-B&B Hôtels Continentale) obaja rovnaký čas, 4. Andrea Garosio (Tal./Polti Kometa) +4 s, 5. Jenno Berckmoes (Belg./Lotto Dstny) +17, 6. Mauro Schmid (Švaj./Jayco AlUla) rovnaký čas, 7. Julian Alaphilippe (Fr./Soudal QuickStep) +22, 8. Anders Foldager (Dán./Jayco AlUla) +52, 9. Fernando Barcelo (Šp./Caja Rural-Seguros RGA), 10. Lukáš Kubiš (SR/Elkov-Kasper) obaja rovnaký čas.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia