Študentské vokálne teleso Schola Cantorum Rosenbergensis, ktoré pôsobí na Katolíckej univerzite v Ružomberku si v sobotu (14. decembra) pripomenulo úctyhodné 25. výročie svojho vzniku.
„V tom čase ešte v Ružomberku nebola Katolícka univerzita, len Katecheticko-pedagogická fakulta sv. Ondreja Trnavskej univerzity. Ako mladá absolventka magisterského a neskôr aj doktorandského štúdia na Pápežskom inštitúte sakrálnej hudby v Ríme, som nastúpila na katedru hudby, ktorú vtedy viedol profesor Boris Banáry. On ma oslovil, či nechcem založiť schóly cantorum, ako hudobné teleso, ktoré by tu stále spievalo. To bol taký spúšťač. Ja som vtedy ešte nemala ani dáku odvahu, veď som bola na katedre iba tri-štyri mesiace aj s cestou,“ začala si Janka Bednáriková, v súčasnosti docentka KU v Ružomberku a umelecká vedúca zoskupenia Schola Cantorum Rosenbergensi, oprašovať svoje spomienky.
Prvé vystúpenie scholy cantorum sa uskutočnilo 14. decembra 1999 na Adventnom koncerte, keď v jej podaní zazneli tri gregoriánske spevy - dva vstupné (introity) Hodie scietis a Puer natus est nobis a conductus Dies ista collitur. „Veru, bolo to veľmi dávno, dodnes mám však jednu fotografiu, čo mi tento dátum pripomína. Sprobovala som to s dvanástimi štvrtákmi našej fakulty. Priznám, že nešlo o dáke hviezdne vystúpenie, keďže spievalo sa vo vtedajšom kine Mier, kde akustika bola hrozná, alebo skôr žiadna. Avšak, títo žiaci, pre ktorých to tiež bolo niečo nové, sa zrazu ocitli na pódiu a spev zvládli veľmi pekne. A ja som prvý raz mala pocit zodpovednosti práve v tom ´fachu´, ktorý som vyštudovala,“ pokračovala vo svojom návrate späť J. Bednáriková.
Počas dvadsiatich piatich rokov svojej existencie „schóla“ sa môže hrdiť viacerými umeleckými počinmi. Za najprestížnejšie vystúpenia v zahraničí jej šéfka považuje účasť na renomovanom festivale kresťanskej kultúry v poľskej Lodźi (2013), na dvoch ročníkoch festivalu Ars Sacra Fesztivál v Maďarsku (2015 v Budapešti, 2016 v Györi) a tiež na dvoch festivaloch náboženskej tvorby Fide et amore v Poľsku (2018 – Zory, 2023 – Jastrzębie-Zdrój). V roku 2017 sa ružomberské hudobné teleso predstavilo na 27. Medzinárodnom festivale adventnej a vianočnej hudby s Cenou Petra Ebena v Prahe, kde získalo najvyššie ocenenie. Na Slovensku stoja za zmienku koncerty schóly v rámci významných festivalov, ako Trnavská hudobná jar (2007), Musica sacra v Skalici (2008) či Trnavské organové dni (2010). V novembri roku 2014 schóla úspešne vystúpila na renomovanom festivale Nová slovenská hudba v Bratislave so skladbou Proglas od Rastislava Adamka a v decembri toho istého roku v Ružomberku premiérovo uviedla oratórium Stvorenie od Víťazoslava Kubičku.
Aj rok 2024, ktorý sa neúprosne blíži k závere, bol pre ružomberský hudobný zbor excelentný. „Zúčastnili sme sa na 9. ročníku Medzinárodného festivalu gregoriánskeho chorálu v Bratislave, ktorý sa koná každý druhý rok a na festivale Hudba pod hradom v Trenčíne. To boli také naše vrcholy,“ doložila Janka Bednáriková.
Foto: KU Ružomberok
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia