Pred 86 rokmi na ružomberskej fare naposledy vydýchol a dušu odovzdal milostivému Bohu, ktorý bol stredobodom jeho života, kňaz, politik Andrej Hlinka.
„Patril som cirkvi a národu. (…) Videl som opustený či zanedbaný ľud, a preto som sa mu venoval.“ To sú slová zo závetu A. Hlinku, ktoré použil v úvode príhovoru ružomberský primátor Ľubomír Kubáň na pietnej spomienke, ktorá sa uskutočnila 16. augusta, v deň smrti A. Hlinku pri jeho soche v blízkosti ružomberskej radnice.
„Celé mesto Ružomberok, ale aj jeho okolie, nesie pečať významného slovenského politika, publicistu, prekladateľa, ale predovšetkým rímskokatolíckeho kňaza, ružomberského rodáka, monsiňora A. Hlinku. Ružomberský Kostol sv. Ondreja, Gymnázium sv. Andreja, jezuitský kostol, kláštor či bývalé piaristické gymnázium na Námestí Andreja Hlinku, kultúrny dom pomenovaný jeho menom, budova detského domova, Ľudová banka, Hlinkov rodný dom v Černovej, pomník obetiam černovskej masakry alebo tamojší Kostol Ružencovej Panny Márie. To je len niekoľko hmotných symbolov, ktoré sú spojené s A. Hlinkom,“ pripomenul primátor.
Podľa Ľ. Kubáňa v mnohých ohľadoch nám môže byť osobnosť A. Hlinku, ktorá v minulosti vzbudzovala pre svoju odvahu rôzne kontroverzie, inšpiráciou aj dnes. Hlinka sa usiloval urobiť všetko v prospech svojich veriacich, ich náboženského, kultúrneho a národného povznesenia. Pastoráciou a sociálnou činnosťou si získal obrovskú podporu najmä nižších ľudových vrstiev. V tejto súvislosti Ľ. Kubáň uviedol: „Nespomeniem si v slovenských dejinách na politika, ktorý by mal takú silnú charizmu ako Hlinka. Aby sme si to mohli naplno uvedomiť, potrebovali by sme osobne zažiť jeho vystupovanie, jeho zjav. Hlinka bol rodeným lídrom so silným presvedčením o správnosti svojich názorov, pre ktoré dokázal získať aj ostatných. Historik prof. Róbert Letz hovorí, že v dospelosti Hlinkovu vnútornú energiu prirovnávali k ohňu, ktorý ho stravoval a zapaľoval všetko navôkol.“
V závere príhovoru ružomberský primátor podotkol, že bez zbytočného zveličovania nám môže byť Hlinkovo dielo a život inšpiráciou. Inšpiráciou v odvahe pracovať pre dobro ľudí, v zápale pre myšlienku, inšpiráciou vo viere i v odhodlaní, inšpiráciou v potrebe načúvať ľudu a jeho potrebám. Kňaz a politik Hlinka môže byť žiarivým príkladom pre dnešných kňazov a politikov. „Osobne si prajem, aby Andreja Hlinku v Ružomberku nepripomínali len hmotné – a teda pominuteľné – stavby alebo pompézne a dominantné mauzóleum, ale predovšetkým jeho duch a odkaz, ktorý nám zanechal,“ doplnil Ľ. Kubáň.
A. Hlinka (27. september 1864, Černová – 16. august 1938, Ružomberok) bol významný slovenský rímskokatolícky kňaz, politik a národovec. Bol jednou z vedúcich osobností slovenského národného hnutia a zohral kľúčovú úlohu v boji za práva slovenského národa. Dodnes je považovaný za jednu z najvýznamnejších osobností slovenských dejín, ktorá svojou činnosťou výrazne ovplyvnila politický a spoločenský vývoj Slovenska.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia