Koncertu venovaný pamiatke Tomáša Munka a obetiam holokaustu z Ružomberka uskutočnil sa 15. decembra v ružomberskej synagóge. Pred 80 rokmi bol v daný deň odvlečený z noviciátu rehole jezuitov T. Munk. Túto smutnú udalosť si už 17 rokov pripomínajú veriaci hudobným podujatím.
T. Munka transportovali najskôr do tábora v Seredi, neskôr do koncentračného tábora Sachsenhausen. Zomrel spolu so svojim otcom Františkom na pochode smrti z tohto tábora na konci vojny. „Koncertom si chceme uctiť pamiatku všetkých obetí holokaustu z nášho mesta,“ uviedli organizátori.
O umelecký zážitok sa postarali Karin Sarkisjan a sláčikové kvarteto The Ladies Ensemble. Karin je rodáčka z arménskeho Jerevanu a jej pôsobenie na slovenskej hudobnej scéne je unikátne kombináciou klavírnej hry a jedinečného vokálneho prejavu. Okrem toho sa Karin s obľubou venuje aranžovaniu ľudových piesní pre rôzne nástrojové obsadenia, ako aj zborových skladieb.
Karin je vyhľadávanou umelkyňou pre iné hudobné zoskupenia a tak hosťuje na koncertoch skupín Balkanansambel, Bashavel, Preßburger Klezmer Band (na ktorého CD Tsvantsik Yorn sa predstavila), Shum Davar, Pacora trio a Kaschauer klezmer Band. Venuje sa taktiež aj scénickej hudbe (spolupráca so Slovenským národným divadlom, s Martinským komorným divadlom a iné). Karin sa predstavila ako jedna z hviezd veľkých klezmerových festivalov v Ľvove a Petrohrade, kde jej interpretáciu jidiš piesní vysoko ocenili aj také legendy ako Lorin Sklamberg a Michael Alpert.
The Ladies Ensemble je slovenský dámsky komorný orchester, ktorý vznikol v roku 2014 spojením profesionálnych hudobníčok, v ktoré prezentovali klasické melódie Umeleckou vedúcou The Ladies Ensemble je slovenská huslistka Anežka Kara – Drmolová, ktorá už ako 14 ročná vystúpila sólovo so Slovenskou filharmóniou, neskôr v 16 rokoch aj s orchestrami Capella Istropolitana, Štátnym komorným orchestrom Žilina alebo Hilaris Chamber Orchestra. Členky dámskeho orchestra The Ladies Ensemble sú profesionálne hráčky bratislavských symfonických orchestrov.
Na koncert v Ružomberku si interpretky pripravili špeciálny program pozostávajúci zo židovských piesní v interpretácii K. Sarkisjan, ktoré doprevádzalo sláčikové kvarteto. Piesne dopĺňali inštrumentálne skladby od Johanna Sebastiana Bacha, Jeana Sibelia, Antonína Dvořáka, Dmitrija Šostakoviča, Philipa Glassa a Ennia Morriconeho.
Spomienku na T. Munka pripravilo občianske združenie Simach Art v rámci cyklu koncertov Hudba u Fullu. Projekt „Hudba u Fullu“ z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia. Koncert na pamiatku Tomáša Munka a obetí holokaustu z Ružomberka podporila aj rehoľa Jezuitov.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia