„Od 1. septembra som v spoločnosti Mondi SCP, ktorá má viac než 1400 zamestnancov,“ povedal na úvod, keď sme ho oslovili po príchode do kina Kultúra na Enviromentálny deň, súčasný prezident ružomberského papierenského kombinátu Joachim Grünewald a jedným dychom prešiel k samotnej akcii, ktorá sa konala už sedemnásty raz. „Veľmi dôležitá je transparentná komunikácia a spolupráca s miestnou komunitou. Naša firma zamestnáva veľa ľudí z mesta Ružomberka a z okolitých obcí. Preto je potrebné takto sa stretnúť a prejsť si aj enviromentálne témy.“
Trošku prišlo aj jemné odbočenie. Boli sme zvedaví, ako sa pánovi prezidentovi páči na novej profesijnej adrese. „Je to veľmi ťažká otázka. V prvom rade chcem povedať, že v závode som našiel veľmi motivovaných ľudí. Ružomberok i celý región je veľmi pekný. Odkedy som tu, takmer stále bolo pekné slnečné počasie. Nuž počkám si, čo bude v zime,“ reagoval Joachim Grünewald.
Peter Baláž, riaditeľ divízie výroby celulózy v ružomberských papierňach, ktoré toto podujatie každoročne pripravujú, takto zhrnul jeho poslanie: „Naša ´celulózka´ je úzko spätá s enviromentom. Preto je veľmi prospešné raz za čas sa trochu zastaviť a porozprávať s ľuďmi. Takisto oboznámiť sa s novinkami v oblasti legislatívy. Vždy je snaha, aby to bolo zaujímavé, pútavé napríklad, takisto pre starostov obcí.“
Prvou polovicou včerajšieho programu sa tiahla legislatívna niť, keď o výklady sa postarali hostky z Ministerstva životného prostredia SR.
Po prestávke nasledovali dve prednášky, ktoré prítomným poskytli viaceré zaujímavé informácie. „Zameral som sa na moderné postupy, ktoré umožňujú oveľa kvalitnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie hodnotiť stav životného prostredia a biodiverzity a zároveň poskytujú dôležité dáta pri našom rozhodovaní a manažovaní ochrany prírodu,“ rozhovoril sa Fedor Čiapor, expert na biodiverzitu zo spoločnosti Gensity, ktorý vystúpil s prednáškou Biodiverzita okolia Ružomberka a Prečo sa zaujímať o rozmanitosť života okolo nás. „Celé je to založené na získavaní dát z analýzy DNA. Takto napríklad dokážeme zistiť aj čo žije vo Váhu. Odoberú sa dva litre vody, ktoré v laboratóriu spracujú a vyhodnotia. Celkove, ide o nové prístupy, čo čiastočne alternujú klasické. Dôraz je tu kladený na inovatívnosť.“
Cenné poznatky, trošku zase z iného súdka, prinieslo vystúpenie ekológa Mareka Sekerčáka z HBH Projekt spol, s. r. o. „Bol som požiadaný odprezentovať, čo sa chystá v okolí Ružomberka, alebo je v procese projektovej prípravy v cestnej infraštruktúre,“ povedal pre náš portál M. Sekerčák. „Ide o tri samostatné stavby, diaľnica Hubová – Ivachnová, pripravovaný obchvat Ružomberka smerom na Banskú Bystricu, ktorý by mal vyústiť v rýchlostnú cestu R1 a križovatka Ivachnová – západ.“
Foto: autor, Dominika Ošková
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia