Oslávili Deň materských škôl

Oslávili Deň materských škôl

Ján SvrčekHlavná stránka21.11.2023

Dva dni v tomto mesiaci sa vo foyeri Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku ozýval detský džavot. V sprievode učiteliek i rodičov sem zavítali chlapci a dievčatá od troch do šiestich rokov.

Včera (20. novembra) sa na akademickej pôde uskutočnil 5. ročník prezentácie detského prednesu Poviem Ti básničku, kde naša najmladšia zmena mohla predniesť báseň, ale aj riekanky, veršovanky, či krátku prózu. Pred dvomi týždňami sa zase v rovnakých priestoroch konal 6. ročník výtvarnej prezentácie Obrázky z mesta, teraz s podtitulom Rozprávková krajina.

Hneď ako vznikol Deň materských škôl na Slovensku, ktorý pripadá na 4. novembra, sme začali s našimi projektmi. Je to na počesť významného dejinného medzníka, keď v roku 1829 bola, ešte v starom Uhorsku, založená v Banskej Bystrici prvá detská opatrovňa na území Slovenska. Akurát kvôli covidu sme mali trojročnú pauzu, uviedla Mária Vargová zástupkyňa vedúcej Katedry predškolskej a elementárnej pedagogiky PF Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorá tieto akcie zastrešuje a organizuje. „Na Detskom prednese sme mali sedem škôlok a cez tridsať ´decák´. Do výtvarnej súaťže sa zapojilo devätnásť materských škôl z celého Slovenska, jedna z Poľska. Porota posudzovala 94 výkresov, pričom na vernisáž prišlo viac než 120 detí.“

Obe prezentácie otvoril dekan Pedagogickej fakulty Peter Krška. Študentky hostiteľskej katedry sa postarali aj o milé spestrenie. V prvom prípade išlo o hudobno – divadelný program Vlk a sedem kozliatok a včera zase pripravili hudobno – pohybový vstup.

VÝTVARNÁ PREZENTÁCIA

Výsledky: 1. Gréta Freml (Súkromná MŠ TatraKUK Ružomberok) – Zázračný koník a princezná, 2. Mia Škumátová (SŠ a MŠ Vrútky) – Čarovný kopec, 3. Aniela Sarna (MŠ Jurgów – Poľ.) - Krajina potravín. Cena poroty: Alica Špidusová (MŠJ A. Bernoláka Ružomberok) – Alickina krajina, Nela Sohlerová (MŠ Klačno) – Kráľovstvo šípových ruží, Rebeka Hrbčová (MŠ Suchá Hora) – Najkrajšie kráľovstvo.

PREZENTÁCIA DETSKÉHO PREDNESU

Výsledky: 1. Olívia Pečková (MŠ. A. Bernoláka (Ružomberok), 2. Lea Mydliarová (MŠ sv. Lujzy Ružomberok), 3. Ján Hýľ (MŠ Hrabovo). Výnimočná cena: Rebeka Paduchová (ZŠ a MŠ Liptovské Revúce), Matej Kendera (MŠ Biely Potok). Cena odvážlivca: Timotej Kolčák (MŠ Biely Potok).

Foto: PF KU

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia