Priamo na mieste Múzea liptovskej dediny v Pribyline, ktoré je jedno z expozícií Liptovského múzea si takmer rovnomenné tamojšie občianske združenie pripomenulo 30 rokov od svojho založenia.
Jeho členmi sú nielen zanietení jednotlivci, ale aj súkromné firmy, cirkvi či celé obce, ktoré dlhé roky aktívne sa snažia napomáhať rozvoju tamojšieho skanzenu. Teraz darovali múzeu organ z roku 1904.
Jedným z hlavných cieľov založenia neziskovej organizácie bola podpora dobudovania kostola Panny Márie zo zatopenej Liptovskej Mary. Z pôvodného objektu kostola sa uchoval barokový hlavný a bočný oltár, renesančné lavice, krstiteľnica a ďalší mobiliár, no chýbal organ.
„Napriek pátraniu sa nám ten pôvodný nepodarilo nájsť. Tak sme sa rozhodli hľadať iný nástroj a jeden sme našli v evanjelickom kostole vo Vrbove, kde nemal využitie,“ vysvetľovala Iveta Zuskinová, zakladateľka Občianskeho združenia Spoločnosť priateľov múzea liptovskej dediny.
Dvadsať rokov však združenie múzeu organ iba zapožičiavalo. Preto sa jeho členovia rozhodli neogotický nástroj v hodnote viac ako 50 tisíc eur mu podarovať. „Priali by sme si, aby sa doplnil do zbierkového fondu Liptovského múzea s podmienkou, že bude trvalou súčasťou expozície kostola,“ doložila známa etnologička a tiež dlhoročná riaditeľka Liptovského múzea, ktorá stála pri zrode a budovaní pribylinského skanzenu.
„Pani Zuskinová je stále publikačne a pracovne aktívna, aj preto sme spoluprácu s ňou nikdy nepretrhli. Naďalej plánujeme spoločne pracovať na zaujímavých projektoch, ktoré sa týkajú múzea v Pribyline. Dar od občianskeho združenia s vďakou prijímame. Vzhľadom na výbornú akustiku kostola a kvalitný zvuk organu sa budeme snažiť verejnosti prinášať čo najviac kultúrno-hudobných zážitkov,“ vyjadril potešenie riaditeľ Liptovského múzea Martin Hromada.
Foto: Liptovské múzeum
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia