Posvietili si na Ludrovú

Posvietili si na Ludrovú

RedakciaHlavná stránka19.3.2024

Obľúbená liptovská obec sa môže pochváliť kultúrnym, ale aj prírodným bohatstvom. To, že sa za posledné roky rozrástla, je verejnosti známe. Obec reflektuje aj túto skutočnosť a robí kroky pre zlepšenie bezpečnosti v nej. Jedným z nich bola rekonštrukcia verejného osvetlenia pri hlavnej ceste v hodnote viac ako 40 tisíc eur. Financie obec získala aj vďaka projektu v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov.

Obec Ludrová má pre svojich návštevníkov viacero atraktívnych miest. Gotický kostol Všetkých svätých z 13.teho storočia, Múzeum ručnej výroby papiera, prírodný minerálny prameň či Ludrovská dolina sú lákadlom, za ktorým sa oplatí do obce nazrieť. V Ludrovej sa tešia aj záujmu nových obyvateľov, ktorí pribúdajú najmä v novej časti na jej začiatku.

Záujem skvalitňovať život v obci je veľký. Jeden zo spôsobov, akým sa obec rozhodla pohnúť veci k lepšiemu, bolo využitie prostriedkov z MAS Dolný Liptov.V rámci projektu požiadala o príspevok na verejné osvetlenie.

Svetlá vymeniť a doplniť

„Svetlá vymeniť aj doplniť, ak znela požiadavka pri plánovaní projektu. Pozdĺž hlavnej cesty v Ludrovej totiž nebolo osvetlenie na každom stĺpe, a tak vznikali pri prechode cestou „tmavé tunely“. Toto sa odstránilo doplnením nových LED svetiel. Zvyšné – staré svietidlá sa vymenili. Obec s ohľadom na zdravie obyvateľov zvolila teplé svetlo, ktoré je prirodzenejšie a menej rušivé. Zrekonštruovalo a doplnilo sa tak 75 svietidiel verejného osvetlenia popri hlavnej ceste v obci. Táto zmena k lepšiemu stála obec približne 40 tisíc EUR. Viac ako polovicu prostriedkov pokryl nenávratný finančný príspevok z MAS Dolný Liptov,“ povedala Zuzana Gvizdová, zástupca MAS.

Projekt bol podporený vo výške takmer 22 tisíc eur aj zo zdrojov Európskej únie v rámci iniciatívy LEADER a štátneho rozpočtu.

Najlepším ukazovateľom úspechu projektu sú ako vždy – ľudia, ktorí jeho výsledky využívajú najviac. V tomto prípade obyvatelia obce. Podľa starostu obce Petra Slimáka zaznamenali v Ludrovej nielen veľkú spokojnosť zo strany obyvateľov, ktorí sa cítia v obci bezpečnejšie, ale aj záujem o rekonštrukciu osvetlenia aj v ďalších častiach obce.

Túto skutočnosť obec vníma a našla už aj vhodnú výzvu zameranú na zvyšovanie bezpečnosti, do ktorej sa plánuje koncom júna 2024 zapojiť a doplniť tak chýbajúce osvetlenie.

Okrem iného Ludrovú čaká kompletná a rozsiahla rekonštrukcia základnej školy, ktorú obec pripravila tiež na základe pripraveného projektu.

Fotogaléria

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia