Od 4. júna sa riaditeľom Malinô Brdo ski@bike family park - u stal Ivan Dic. Dnes prinášame s ním druhú časť rozhovoru.
Momentálne sa nachádzame uprostred letnej sezóny, akým spôsobom chcete prilákať ľudí vo väčšom počte?
„Tým, že k môjmu nástupu došlo až v júni, veľa vecí už nebolo možné zrealizovať. Ani plnohodnotne pripraviť väčšiu kampaň. Základné zmeny, ktoré sme uviedli do praxe, sa týkajú cenotvorby. Došlo k prekopaniu doterajších cenníkov, ktoré vôbec neboli proklientsky nastavené. Jednou z noviniek tohto leta je spustenie sedačkovej lanovky až na vrchol Máliného. Teraz jedna osoba pri zakúpení lístka za 14 eur, sa dostane kabínkovou lanovkou na Málinô Brdo a odtiaľ sedačkou až hore a samozrejme i späť do Hrabova. Ďalej boli zavedené rodinné lístky. Kým doteraz si štvorčlenná rodinka za vývoz zaplatila 60 eur, dnes máme rodinné lístky od 30 eur. Tiež boli nastavené výhodnejšie podmienky v našom bike parku, práve ktorému sa teraz špeciálne venujeme. Dávajú sa dokopy aj trasy, čo niekoľko rokov neboli v prevádzke. V priebehu pár dní znovu otvoríme obľúbenú trať pod názvom Bidasken, ktorá už niekoľko rokov nebola v ponuke. Hádam najväčšou novinkou počas aktuálnej letnej sezóny je cena lístka pre obyvateľov Ružomberka a jeho mestských častí. Obojsmerný lístok až na Máliné stojí 9 eur a pre deti 7 eur. Ide o zásadný krok, ktorý, podľa mňa, neponúka žiadne okolité stredisko. Samozrejme, na Málinom Brde treba rozšíriť aj rôzne aktivity. Všetci dobre vieme, že súčasná ponuka služieb, či atrakcií na vrchole nie je dostatočná. Preto sme pridali 11 kusov náučných tabúľ, ktoré interaktívnou a hravou formou naučia našich návštevníkov niečo o okolitej prírode. V spolupráci so samosprávou sme pripravili spoločný lístok na lanovku a vstup do Vlkolínca, aby návštevníci pohodlne mohli ísť lanovkou z Malina Brda a navštíviť aj expozíciu Vlkolínca.
Na nedávnych pretekoch Slovenského pohára v zjazde na horských bicykloch zazneli z úst riaditeľa podujatia Jozefa Šišku i od našich reprezentantov len slová chvály. Dokonca hovorili, že ružomberský areál spĺňa aj parametre pre súťaže Svetového pohára, čo vy na to?
„Ako som už povedal, bike parku ideme venovať veľkú pozornosť, veď naozaj je jedinečný. Zároveň však náročný, no my potrebujeme, aby si tu našli vyžitie aj deti a tiež si mohli zajazdiť, keď prídu s rodičmi. Prípadný Európsky alebo Svetový pohár, je v neposlednom rade aj o financiách. Preto v prioritne potrebujeme downhillový areál tak oživiť, aby si dokázal zarobiť na vrcholné medzinárodné podujatia. Do pár rokov je zámer dostať stredisko na takú úroveň, že sa budeme môcť uchádzať minimálne o Európsky pohár.“
Dovoľte prejsť k zimnej sezóne. Určitým hendikepom Málina Brda je pomerne malá nadmorská výška, ako to vnímate?
„Áno, Ružomberok má v tomto smere nevýhodu, no napriek tomu chceme spraviť náš rezort atraktívnym. Klimatické zmeny sú, no nie každý rok je to so zimou len horšie a horšie. Na druhej strane, stredisko končí v nadmorskej výške 1209 metrov nad morom, čo nie je kritické ani pri otepľovaní a stále je tu dlhodobý potenciál udržania dobrej lyžovačky. Boli aj rekordné sezóny, napríklad pred dvomi rokmi, keď skoro každé stredisko na Slovensku malo dva metre snehu. Pravidelné prúdy vzduchu sa nejakým spôsobom rozbili a tým nastali strašné výkyvy počasia. Posledná zima bola teplá, no podľa štatistík, taká prichádza raz za desať rokov. Predtým to bolo v roku 2014, keď sa dosahovali až extrémne teploty. Samozrejme, otepľuje sa, čo je nevyvrátiteľné, avšak najbližších desať-pätnásť rokov to nevidím nijako tragicky. Určite výhodu majú strediská, čo sa nachádzajú od tisíc metrov vyššie. Dnes je to však v prvom rade o systéme zasnežovania. Potrebujete ho mať čo najvýkonnejší a na maximum využiť dni, keď teplota klesne pod nulu, čiže v najkratšom čase kopec zasnežiť. Do zimy chceme zautomatizovať systém výroby snehu, pretože v súčasnosti v tomto smere stredisko ťahá za kratší koniec povrazu. V manuálnom režime sa nedá rýchlo reagovať a prúdenie vzduchu sa niekedy mení doslova z minúty na minútu. To je prvá vec, ktorú treba doriešiť, aby bolo možné efektívnejšie zasnežovať.“
Jednoznačným imperatívom určite bude počas zimy, čo najviac naplniť Málinô Brdo, ako na to?
„Áno, ide o to, prilákať turistov, lyžiarov. Musíme si priznať, že Slovensku ubúda lyžiarov zo zahraničia, v cudzine totiž strediská naliali do svojej infraštruktúry dosť peňazí. Aj zima bude o umnej cenotvorbe, aby sme boli počas nej atraktívni. Za veľkú devízu považujem, že máme bezplatné parkovanie, čo u väčšiny stredísk na Slovensku už neexistuje. Niekedy, na prelome leta a jesene, prídeme s ponukou skipasov na zimnú sezónu. Určite budú zaujímavé.“
Foto: autor, skipark
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia