Na Katolíckej univerzite v Ružomberku, v aule Jána Pavla II. sa dnes (27. novembra) konal seminár Rodičovská dohoda IV – zachovanie vzťahov po rozpade rodiny, ktorý zorganizoval Úrad komisára pre deti v spolupráci s Pedagogickou fakultou hostiteľskej vysokej školy.
„Keď som odbornej poradkyni Komisára pre deti Markéte Gašajovej ponúkol našu aulu, zostala zaskočená, či nebude poloprázdna. A ona ju napokon krásne naplnila,“ zaznelo o. i. v príhovore dekana Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity Peter Krška. Veru, záujem bol enormný, v tejto slávnostnej sále sa zišlo do tristo záujemcov. Vlani, na rovnakej škole, akurát v inej miestnosti, v Sieni rektorov, všetkých fyzicky prítomných bolo 140 a ďalší vystúpenia sledovali online.
Hneď na úvod došlo k podpisu Memoranda o spolupráci medzi Úradom komisára pre deti a Pedagogickou fakultou KU, o čo sa postarali Jozef Mikloško a Peter Krška.
„Som rád, že sme opäť v týchto priestoroch, že aj takto funguje naša spolupráca s ružomberskou univerzitou,“ povedal nám Komisár pre deti Jozef Mikloško. „Žiaľ, rozpad rodiny je momentálne na vzostupe. Rozvody, či rozchody rodičov prinášajú množstvo problémov. My hľadáme riešenia pre ´decká´, pričom neraz ide o veľmi komplikované prípady. Základom musí byť dohoda. Niekedy k nej treba rodičov doslova donútiť.“
V podobnom duchu hovorila aj Markéta Gašajová, vedúca ružomberskej pobočky, jednej z piatich na Slovensku Komisára pre deti, ktorá, celú akciu mala pod svojou kuratelou: „Zvlášť v poslednom období ide o veľmi aktuálnu tému. Na seminár prišlo veľa ľudí z rôznych inštitúcií a organizácií. To len potvrdzuje, že im daná problematika nie je ľahostajná. Dúfam, že spoločne vytvoríme lepšie prostredie pre takéto deti a dokážeme ich chrániť. Program prednášok sme vyskladali spoločne s pánom komisárom. Mali sme veľa odborníkov, skvelých rečníkov. Snažili sme sa, aby to bolo pestré, z každého rožka, troška, aby sa prednášajúci taktiež podelili so svojimi skúsenosťami z praxe.“
Peter Krška súčinnosť školy s Komisárom pre deti vníma ako ako prirodzenú vec. „U nás vychovávame tých, čo po skončení budú viesť životom práve deti, ktoré predstavujú najzraniteľnejší článok v spoločnosti. Detičky sa pri rozvodoch alebo rozchodoch stávajú tými rukojemníkmi,“ uviedol najvyšší predstaviteľ fakulty.
Foto: autor
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia