V New Orleans bol vyslancom ružomberskej univerzity D. Markovič

V New Orleans bol "vyslancom" ružomberskej univerzity D. Markovič

Ján SvrčekHlavná stránka12.6.2024

Na tohtoročnom medzinárodnom veľtrhu vzdelávania NAFSA (Association of International Educators), ktorý hostil americký New Orleans, mala zastúpenie aj Katolícka univerzita v Ružomberku, s osobnou účasťou vedúceho katedry sociálnej práce Pedagogickej fakulty Daniela Markoviča.

Tento veľtrh patrí medzi najväčšie vzdelávacie podujatia na svete, pričom každý rok sa koná v inom americkom meste. Teraz to bol juh krajiny, vyzerajúci európsky a s veľmi príjemným podnebím. Pravidelne veľtrh navštívi okolo desať tisíc ľudí. Ide o prezentáciu popredných svetových univerzít a ďalších inštitúcií, ktoré pôsobia v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Prvý raz aj naša univerzita mala možnosť prezentovať svoje medzinárodné aktivity v rámci projektu ´Stratégia internacionalizácie VŠ do roku 2020´ v stánku Slovenské univerzity, s podtitulom ´Študuj na Slovensku, dobrý nápad´. Na výstave je zúčastnená vysoká škola vnímaná ako reprezentant určitého regiónu, štátu, ale aj podľa toho, ako rozvíja svoje medzinárodné vzťahy, čo sa týka študentov a pedagógov. Samozrejme, takáto akcia dáva takisto veľké možnosti na nadviazanie nových kontaktov,“ rozhovoril sa D. Markovič.

Podujatie NAFSA má dlhú tradíciu, koná sa každý rok. Čo sa týka ružomberskej vysokej školy, smelo možno povedať, že mala na ňom vydarený debut. „Katolícka univerzita využila príležitosť zúčastniť sa na prestížnom veľtrhu, ktorá nám bola ponúknutá Ministerstvom školstva, vedy, výskumu, vývoja a mládeže SR. Do Spojených štátov sme leteli vládnym špeciálom. Náš rezort školstva v New Orleans pripravil profesionálny a vizuálne pôsobivý stánok. Tu sme prezentovali, aj s ďalšími našimi školami, svoje programy a takisto vlastné výskumy v zahraničí. Na veľtrhu za zišli zástupcovia sedemnástich z dvadsiatich verejných vysokých škôl na Slovenku. Človek mal veľmi príjemný pocit, náš stánok bol navštevovaný a hodnotený ako atraktívny,“ pokračoval univerzitný docent z centra dolného Liptova.

Akcia trvala štyri dni, a tak aj slovenská expozícia musela ísť v nejakom režime. „Vždy v stánku mali službu tri vysoké školy a zástupca nášho rezortu školstva. Pravidelne sme sa striedali a boli k dispozícii návštevníkom,“ stručne objasnil D. Markovič.

Určite takáto významná medzinárodná udalosť prináša nové životné skúsenosti a poznatky. „Nečakaným benefitom bolo, že som si mohol vydiskutovať mnohé veci so zástupcami slovenských vysokých škôl. Rozprávali sme sa o spoločných výzvach v oblastiach medzinárodnej spolupráce, internacionalizácie, kvality a podobne. Tiež bol priestor na neformálne debaty so zástupcami katolíckych univerzít v Belgicku, USA, či Nemecku, ale aj verejných a súkromných vysokých škôl z rôznych končín svetra,“ pochvaľoval si D. Markovič.

Každý účastník sa z takéhoto monumentálneho „podniku“ vracia plný dojmov. „Už samotný veľtrh bol úžasný zážitok. S množstvom vystúpení, tiež s bohatým a pestrým kultúrnym programom. Človek na vlastné oči videl, aká je v Štátoch starostlivosť o návštevníkov, o turistov. Spoznali sme atrakcie jazzového mesta New Orleans a prehodili aj nejaké slová s miestnymi obyvateľmi,“ vravel ďalej ružomberský vysokoškolský učiteľ.

Na záver nášho rozhovoru Daniel Markovič pridal ešte jednu zaujímavú vec: „Na Katolíckej univerzite máme študijný odbor európsky magister sociálnej práce s deťmi a mládežou. Tento program je otvorený pre študentov z celého sveta, ktorí v rámci neho aj cestujú. Prvý semester absolvujú v Litve, druhý v Lotyšsku, tretí u nás a počas štvrtého píšu diplomovú prácu v Portugalsku, kde ju aj obhajujú. Uvedený projekt, ktorý už má za sebou dva ročníky, je zaujímavý i z pohľadu Ružomberka. Na našej škole sme v zimnom semestri mali po pätnásť študentov zo zahraničia, aj z Ameriky, Afriky či Ázie, ktorí popri vzdelávaní sa, vykonávali prax v miestnym zariadeniach sociálnych služieb. A tak ich Ružomberčania mohli stretnúť a spoznať.

Foto: autor, D. Markovič

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia