Vianočné zvyky a tradície v múzeu

Vianočné zvyky a tradície v múzeu

Ján SvrčekHlavná stránka6.12.2024

Včera (5. decembra) pribudol už osemnástky článok na jednu krásnu a príťažlivú reťaz Liptovského múzea. Táto inštitúcia vo svojej sídelnej budove v Ružomberku opäť zorganizovala kultúrno-výchovné podujatie Vianočné zvyky a tradície.

Tak ako po minulé roky, aj teraz vystúpili deti zo Súkromnej základnej umeleckej školy Folklórneho súboru Liptov a Detského folklórneho súboru Liptáčik pod vedením Igora Littvu. V programe sa predstavila aj heligonkárka so speváckou zložkou pod vedením učiteľky Márie Lofajovej a členovia ľudovej hudby Folklórneho súboru Liptov s primášom Radkom Milanom, harmonikárom Lukášom Haluškom a huslistom Martinom Liptákom. Tanečnú a spevácku časť nacvičili pedagógovia Michaela Apolenárová a Marek Chyla,“ informovala nás múzejná pedagogička Ľubica Drusková.

V programe, ktorý sa opakoval každú hodinu a celkove štyrikrát, o ôsmej, o deviatej, o desiatej a o jedenástej, vystúpila aj nová postavička malý drevený Janko. Formou tanečných kreácií sa prítomní oboznámili s mýtickými postavami, s čertom, strigou, Katarínou, Barborkou a Luciou, s ľudovými zvykmi v období adventu či Vianoc, takisto s vinšami a koledami,“ dozvedeli sme sa ďalej.

Po kultúrnej časti si všetci mohli ísť pozrieť práce a výrobky ľudových výrobcov - rezbára, drotárky pri opletaní drôtených zvončekov, košikárky pri pletení košíkov a zvončekov z pedigu a medovnikárky. Svojimi vianočnými výrobkami a suvenírmi sa prezentovali tiež Špeciálna základná škola Ružomberok, klienti Centra sociálnych služieb Trojlístok a Denného stacionára Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.

Svoju šikovnosť predviedli aj dámy, ktoré už 15 rokov každý pondelok navštevujú pravidelné pondelkové kreatívne stretnutia či tvorivé dielne v Liptovskom múzeu.

Naše podujatie navštívili žiaci materských a základných škôl z Ružomberka, Liptovského Mikuláša a z okolitých dedín. Celkove sme mali 521 hostí, z toho 455 detí,“ dodala Ľubica Drusková.

Foto: Liptovské múzeum

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia