Vojenská nemocnica má novinky, výrazne zlepší svoje služby

Vojenská nemocnica má novinky, výrazne zlepší svoje služby

RedakciaHlavná stránka30.8.2023

Riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok Robert Rusnák, za účasti ministra obrany Martina Sklenára, slávnostne otvoril nové priestory pre Ústav bioptickej diagnostiky (ÚBD), ako aj zrekonštruovanú kliniku infektológie.

Majú jedno z najmodernejších laboratórií

„Náplňou práce ústavu je diagnostická činnosť, založená na histomorfologickom zhodnotení zmien orgánov, tkanív a buniek, odobratých pacientom pri lekárskych výkonoch. V spolupráci s ostatnými medicínskymi odbormi slúži hlavne na určenie diagnózy, štádia, liečby a prognózy ochorenia,“ povedal informoval primár Ústavu bioptickej diagnostiky Adrian Kališ.

Nemocnicu navštívil aj minister obrany.

Po 20 rokoch sa personál spolu s vybavením sťahuje zo starých priestorov v areáli bývalej štátnej nemocnice na Považskej ulici do nadčasových moderných priestorov, ktoré zlepšia podmienky práce špecialistov, ktorá je kľúčová pri stanovení diagnóz ochorení. ÚVN denne vyhodnocuje v priemere až 300 bioptických vzoriek.

„Cieľom  bolo zrealizovať stavbu s maximálnym možným využitím. Presťahovaním sa zároveň sa vytvoril priestor na rozvíjanie molekulárnej genetiky, nové laboratórium, ktoré je jedno z najmodernejších na Slovensku,” uviedol pri otvorení riaditeľ nemocnice Robert Rusnák.

Zároveň priblížil prínos nových diagnostických molekulárno-genetických metód v prospech presnej a komplexnej diagnostiky niektorých onkologických ochorení a následnej špecifickej onkologickej liečby. ÚVN tieto vyšetrenia doteraz realizovala formou konzultačných vyšetrení na iných pracoviskách na Slovensku.

Na izbách sú sprchy aj toalety

Pri rekonštrukcii kliniky infektológie, bola kľúčovou požiadavkou na novovybudované pracovisko bezbariérovosť kliniky a sociálne vybavenie izieb pacientov vrátane spŕch a WC.

„Hlavným prínosom je vybudovanie ľahko dostupného, moderného lôžkového infekčného oddelenia v severnej časti Slovenska s vysokým štandardom poskytovania zdravotnej starostlivosti pre civilné obyvateľstvo i armádu,“ vysvetlil riaditeľ.

Ďalšie napredovanie vojenskej nemocnice v Ružomberku ocenil aj minister obrany Martin Sklenár. „Kvalita je naozaj tou najlepšou vizitkou. Veľká vďaka preto patrí všetkým, ktorí sa podieľajú na úspešnom rozvoji nemocnice v prospech starostlivosti o pacientov. Tí im to refundujú prostredníctvom prvých priečok hodnotení.“

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia