Z. Zahardníková s medailou patróna umelcov

Z. Zahardníková s medailou patróna umelcov

Ján SvrčekHlavná stránka27.2.2024

Cenu patróna umelcov Fra Angelico si v Bratislave prevzali laureáti v oblasti slovesného, výtvarného a hudobného umenia a tí, ktorí sa vo svojej tvorbe i práci mimoriadne pričinili o rozvoj kresťanskej kultúry na Slovensku. V oblasti hudobného umenia bola ocenená aj doc. PaedDr. Mgr. art. Zuzana Zahradníková, PhD., vedúca katedry hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Osobnosti ocenila Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, ktorú vedie ordinár Ozbrojených zborov a ozbrojených síl SR Mons. František Rábek. Medailu s vyobrazením patróna umelcov s diplomom odovzdal laureátom biskup František Rábek a apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli.

V Kostole Nasvatejsieho Spasitela a nasledne v priestoroch Primacialneho palaca v Bratislave odovzdali ceny Fra Angelica

"Áno, je to zatiaľ najväčšia pocta, ktorú som dostala," pritakala nám Zuzana Zahradníková. "Keď som sa o tom dozvedela, v prvej chvíli to bolo prekvapenie. Samozrejme, túto cenu si veľmi vážim. Beriem to ako odmenu za svoju doterajšiu prácu. Samotná slávnosť znamenala pre mňa veľký zážitok, aj s tým, že bola spojená so sv. omšou v Kostole Najsvätejšieho spasiteľa. Ocenenie sa konalo v krásnych priestoroch Primaciálneho paláca, v Zrkadlovej sieni. Všetko to malo sviatočný punc."

Absolventka konzervatória a Vysokej školy múzických umení v Bratislave, v súčasnosti tiež dirigentka speváckeho zboru Benedictus, ktorá vedie aj chrámový zbor pri jezuitskom kostole v Ružomberku, je už viac než dve desaťročia spojená s Katolíckou univerzitou. "V máji 2000 som skončila vysokú školu a v septembri som nastúpila na ružomberskú univerzitu, ktorá práve v tom roku bola založená," dotkla sa trochu svojich pedagogických začiatkov Z. Zahradníková.

V Kostole Nasvatejsieho Spasitela a nasledne v priestoroch Primacialneho palaca v Bratislave odovzdali ceny Fra Angelica

Zvedaví sme boli, čo si z tej 23 - ročnej misie ružomberská rodáčka najviac váži, alebo, čo by zvlášť vypichla. "Asi takto pred rokom koncert v Izraeli. Náš zbor Benedictus vystúpil v jeruzalemskom divadle pri premiére oratória Daniel izraelskej skladateľky Efrat Rachel Gerlich, spolu s tamojším symfonickým orchestrom, ktorý je jedným z najlepších na svete. To bolo svojim spôsobom najsilnejšie. Navyše išlo o zvláštnu destináciu, kde nás pozvala priamo pani skladateľka. Určite nikdy nezabudnem ani na dirigovanie zboru na pontifikálnej sv. omši pri príležitosti návštevy Svätého Otca Jána Pavla II v Rožňave. Bolo to rovnako niečo výnimočné. Obísť nemožno ani viaceré naše zahraničné zájazdy, či už do Paríža, Nemecka, Poľska. Celkove tých rôznych akcií bolo dosť," uviedla Zuzana Zahradníková.

Foto: archív Z.Z.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia