Nevšedný darček na sklonku roka dostali obyvatelia Černovej od ich ochotníkov. Pripravili pre nich dve predstavenia divadelnej hry Pani ministrová.
Komediálna hra satiricky vykreslila spoločenské pomery v Srbsku v období pred prvou svetovou vojnou. Sima Popovič je čestný človek, ktorý sa počas vládnej krízy nečakane stáva ministrom zahraničia. Postavu stvárnil Pavol Kaljar. No jeho jednoduchá, ale energická a ctižiadostivá manželka Živka, ktorú si zahrala Janka Baďová, chce z tejto situácie vyťažiť pre seba čo najviac. Vycíti príležitosť stať sa veľaváženou osobou v meste, lebo je manželkou pána ministra. Snaží sa hrať na veľkú dámu, aj keď má jednoduché správanie. Práve to spôsobuje komické situácie. Snaží sa byť osobou, ktorá bude uznávaná medzi veľaváženou spoločnosťou. Dokonca si najmä radcu, ktorý ju má naučiť vyberaným spôsobom. K nim patrí mať napríklad milenca, fajčiť. Ale môže toto vykonať počestná žena? Kládla si otázku ministrova manželka.
Pani ministrová Živka sa hrá na veľkú dámu a realizuje svoju predstavu o živote „pani ministrovej“. Prijíma audiencie, chce všetko riadiť, čím spôsobuje menšie i väčšie nepríjemnosti. Doba sa mení, ale politické zákulisie ostáva stále rovnaké. To je odkaz hercov z Černovej, ktorých režijne viedol Milan Kmeť.
Hra Pani ministrová pochádza z pera srbského spisovateľa, dramatika, esejistu, Branislava Nušiča (1864 – 1938), ktorý je považovaný za zakladateľa modernej rétoriky v Srbsku. Pracoval tiež ako novinár a diplomat. Zaslúžil sa o vznik divadla v Skopje, zastával viaceré funkcie na ministerstvách, pôsobil aj ako dramaturg v Národnom divadle v Sarajeve. Bol zvolený za člena Srbskej kráľovskej akadémie. Jeho diela - drámy, romány, básne, ale i komédie sa zaoberali najmä ľuďmi a ich komickými životnými skúsenosťami. Jeho komédie, ktoré zabávali divákov v rôznych mestách, vynikli vo vtedajšej juhoslovanskej literárnej a divadelnej tvorbe, ale prenikli aj za hranice štátu.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia