Fašiangy sú v Černovej obdobím plným veselosti, hudby a tanca. Konajú sa plesy, karnevaly a tradičná Bursa. Aj keď súkromné zabíjačky postupne miznú, plesová sezóna je stále živá. „Tento rok sa opäť podarilo pripraviť tri plesy, a to konkrétne farský večierok, divadelný batôžkový ples a reprezentačný ples, ktorý bol vrcholom noblesy našich spoločenských udalostí,“ hovorí Tomáš Bačkor, člen výboru MSČ Černová a Divadlo Černová.
Najväčšou fašiangovou udalosťou je však tradičná Bursa – sprievod mládežníkov v krojoch a maskách, ktorý prechádza celou dedinou. Tento rok sa konala v sobotu 22. februára. Sprievod vedie richtár, tento rok Martin Kovalčík, a nechýba ani hudba, spev a tanec. „V tomto roku sa Bursa výnimočne konala predposlednú fašiangovú sobotu vzhľadom k tomu, že tento termín vyhovoval väčšine černovských mládežníkov. Ľudia mohli vidieť aj zaujímavý a hodnotný program, ktorí si černovskí mládežníci pripravili. Dakedy bolo zvykom aj pochovanie basy, ktoré bývalo v utorok pred Škaredou stredou ( popolcovou stredou), ale od tejto tradície sa bohužiaľ upustilo,“ dodáva Bačkor.
Hoci fašiangové tradície na Liptove sú si podobné, Černová má predsa len jednu výnimočnosť – hlavnú masku v podobe kozy. „V iných dedinách býva hlavným symbolom chriapa, ale u nás je to koza. Túto tradíciu som zatiaľ videl iba v Černovej,“ vysvetľuje Tomáš.
Fašiangové oslavy v Černovej by neboli možné bez aktívnej účasti miestnych obyvateľov a dobrovoľníkov. O organizáciu sa starajú Divadlo Černová, černovská mládež, občiansky výbor MSČ Černová a ďalší nadšenci. „Fašiangy dávajú ľuďom možnosť stretnúť sa, zabaviť a na chvíľu zabudnúť na každodenné starosti. Prinášajú radosť do zimného obdobia a pomáhajú udržiavať tradičné zvyky pre ďalšie generácie,“ uzatvára Tomáš Bačkor.
Fašiangy v Černovej sú teda nielen o zábave, ale aj o spolupatričnosti a uchovávaní kultúrneho dedičstva, ktoré má v regióne hlboké korene.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia