LÚČNICA: Z TVORBY PROF. ŠTEFANA NOSÁĽA

LÚČNICA: Z TVORBY PROF. ŠTEFANA NOSÁĽA

RedakciaKultúra26.11.2019

Pozývame na nový program tanečného súboru, orchestra a speváckej skupiny Lúčnica, zostaveného z choreografií prof. Štefana Nosáľa.

Hlavným poslaním Umeleckého súboru Lúčnica je starať sa o uchovávanie a rozvoj našich národných tradícií. Je to práca náročná, ale aj mimoriadne krásna. Veď tradícií, ktoré sú spojené s umeleckými prejavmi, môžeme na našom území nájsť stále mnoho. Temperamentné tanečné i vokálne prejavy našich predkov boli súčasťou bežného života pri činnosti, ako bol zber úrody, pranie bielizne, oslavy dožiniek, fašiangov, svadobných hostín, alebo duchovných sviatkov. Práca a pieseň jednoducho odjakživa napĺňali a stále napĺňajú zmysel nášho života. Človek je prácou živý a tanec, hudba i pieseň, ako tvorivé počiny, ho zušľachťujú a pomáhajú mu ten život skrášľovať.

Vychádzajúc z bohatých umeleckých tradícií nášho ľudu, z prostredia roľníckeho, pastierskeho i remeselníckeho, sa chceme týmto myšlienkam priblížiť v scénickom tvare dnešného programu. Prinášame vám v ňom výber z najúspešnejších tanečných choreografií z tvorby profesora Štefana Nosáľa (1927 – 2017), dlhoročného umeleckého šéfa Lúčnice, ktorého nedožité 91. narodeniny si v tomto roku s úctou pripomíname.

Choreografia: prof. Štefan Nosáľ
Kostýmy: Šarlota Kišová, Dagmar Roháčová
Účinkujú: tanečný súbor, spevácka skupina a orchester Umeleckého súboru Lúčnica
Orchester vedie: Martin Sleziak
Dĺžka podujatia: 90 minút

VSTUPENKY VYPREDANÉ

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia