MONO DRAMA NIGHT

MONO DRAMA NIGHT

RedakciaKultúra6.2.2020

Občianske združenie RosArt a Ružomberské divadlo RosaThea pozývajú na divadelný večer, na ktorom si budete môcť vychutnať 4 monodrámy z produkcie 3 divadiel.

Program:
Večer u pána generálneho riaditeľa alebo Kozmológia ľudskej hlúposti
"...posolstvo hlúposti je pravdepodobne kozmické... a jej sebectvo je neobmedzené." / Miroslav Krleža (pre priateľov: Fritz) / Záhreb / 1938
Život šedého občana, ktorý plní svoje pracovné a rodinné povinnosti, prebieha bez väčších škandálov. Bývalý Homo Cylindriacus, právny zástupca generálneho riaditeľa Domanského, šedý občan, doteraz neobvinený, netrestaný a nesúdený. Kedy - náhodou? - slovo, ktoré mu vypadáva z úst, ukáže, že rovná línia jeho života je šikmá rovina, po ktorej sa jeho nudná existencia začína valiť ako lavína. Až na nevyhnutné dno…
Text je inšpirovaný tvorbou B. Schultza, M. Krleża, F. Kafka a J. P. Kamova.
Scenár, účinkuje / Luka Kuzmanović - herec z Velikej Goricy (Chorvátsko), študoval herectvo v Záhrebe (dramatické štúdio ZKM, skupina Knapp), v Tuzle (BiH) a v Banskej Bystrici. Momentálne spolupracuje s Teatrom Małym v Manufakture a Divadlom Yeta, Lodż (Poľsko).

Pedagóg
Štyridsať rokov pracuje ako pedagóg a napodiv deti má stále rád. Možno vďaka publikácii „Ako nezabiť žiaka a zostať učiteľom“. Možno to všetko ide zo vzduchu a možno zo stravy. Možno je na vine hyperaktivita a možno nevýdrž. Možno by bolo treba tie deti viac do všetkého tlačiť. Možno by stačilo občas zrevať. Ale čo mobily? Málokomu sa dnes dá rozotrieť drzý pubertálny ksicht po poondiatej interaktívnej tabuli. A predsa má deti stále rád.
Ľupčianske netradičné divadlo Lunetrdlo
Scenár, réžia, účinkuje / Jaroslav Janíček

Záchranár
Viete koľko stojí záchrana jedného človeka? Ak venujeme všetky prostriedky v rámci projektu „Zachráň sa, kto môžeš“ na záchranu jedného človeka, čo ostane na záchranu iných? A čo ostane na plavbu záchrannej lode „Vorvaň vorvaň über alles“? Slovenský záchranár pretavil nápad, ktorý tentoraz prišiel ako slnko - z východu do podoby, ktorá môže zachrániť minimálne ľudstvo. „Záchranár“ nie je jeho životný príbeh. Je to iba príbeh jeho života.
Ľupčianske netradičné divadlo Lunetrdlo
Scenár, réžia, účinkuje / Jaroslav Janíček

Xantypa
Monodráma na motívy románu Messadié Geralda. O živote veľkého gréckeho filozofa Sokrata vieme len prostredníctvom jeho diel. O jeho žene Xantype vieme ešte menej. Pritom jej meno používame tak samozrejme ako synonymum despotickej manželky. Aká však skutočne bola? Autori inscenácie odhaľujú jej možnú podobu. Ale zároveň aj vznik, rozkvet a pád aténskej demokracie, ktorá niekedy až desivo parafrázuje dnešok. A ukazuje, že demokracia je krehký dar, ktorý si treba vážiť v každej dobe.
Ľupčianske netradičné divadlo a Ružomberské divadlo RosaThea
Scenár, réžia / Jaroslav Janíček
Scénografia / Jakub Janíček, Barbora Janíčková
Účinkuje / Marianna Stančoková

Počet miest je obmedzený, a preto odporúčame rezervovať si vstupenku vopred. Využite rezervačný formulár na stránke
http://www.oz-rosart.sk/ alebo e-mail: rezervacie@oz-rosart.sk alebo pošlite správu na: https://www.facebook.com/ozrosart.
Vstupenky si môžete vyzdvihnúť 30 minút pred začiatkom predstavenia v Divadelnom štúdiu RosArt.

Vstupné: 4 eur

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia