POMAĽOVANÉ VTÁČA

POMAĽOVANÉ VTÁČA

RedakciaKultúra22.9.2019

Film nakrútený podľa svetového bestselleru J. Kośinského.

Svetlo je vidieť len v tme.

V snahe uchrániť svoje dieťa pred vyhladzovaním Židov, posielajú ho rodičia k príbuznej na vidiek kdesi vo východnej Európe.

Sugestívna a znepokojivá metafora o tom, ako vojna plodí zlo, ktoré sa v človeku objavuje a ostáva bez ohľadu na to, kto na akej strane barikády stojí. Zasahuje všetko a všetkých bez rozdielu. Čierno - biela snímka nakrútená na 35mm film hovorí o bezprostrednom vzťahu medzi hrôzou a krutosťou na jednej strane a nevinnosťou a láskou na strane druhej.

Príbeh desaťročného chlapca, ktorého rodičia posielajú k tete na ukrajinský vidiek, aby ho tým ochránili pred nástrahami vojny. Chlapcova teta však nečakane umiera a tak je dieťa nútené vydať sa na cestu a pretĺkať sa samo divokým a nepriateľským svetom, v ktorom platia len miestne pravidlá, predsudky a povery. Kvôli svojej odlišnosti sa stretáva so strachom, opovrhnutím a krutosťou na strane vojakov, ruských i nemeckých. Snahu chlapca o doslova fyzické prežitie vystrieda však po vojne iný boj. Boj, ktorého si ani nie je vedomý - boj so sebou samým, boj o svoju dušu, o svoju budúcnosť…

Pomaľované vtáča je tretím celovečerným filmom, pod ktorým je podpísaný Václav Marhoul ako scenárista, režisér a producent.

Hlavnú detskú postavu stvárnil talentovaný Petr Kotlár. Film disponuje medzinárodným hereckým obsadením na čele so svetovými hviezdami, akými sú Harvey Keitel a Stellan Skarsgård, Udo Kier, Julian Sands a Barry Pepper. Z českých hercov sa na plátne predstaví Jitka Čvančarová, Petr Vaněk, Pavel Kříž, Radim Fiala, Michaela Doležalová, zo slovenských Martin Nahálka a Júlia Valentová.

Film má svetovú premiéru v hlavnej súťaži 76. ročníka prestížneho MFF v Benátkach, čo je pre česko - slovenskú kinematografiu historický úspech. Český ani slovenský film sa tam neobjavil dlhých 30 rokov.

Réžia: Václav Marhoul
Scenár: Václav Marhoul
Hrajú: Petr Kotlár,Stellan Skarsgård,Udo Kier,Harvey Keitel,Nina Šunevič,Zdeněk Pecha, Lech Dyblik, Jitka Čvančarová,Julian Sands, Júlia Valentová,Aleksej Kravčenko, Barry Pepper, Petr Vaně a ďalší.
Architekti: Jan Vlasák, Juraj Fábry...
Strih: Luděk Hudec
Zvuk: Jakub Čech, Pavel Rejholec
Kostýmy: Helena Rovná, Petr Pluhař
Masky: Ivo Strangmüller
Hudba: Petr Ostrouchov
Producent: Václav Marhoul
Koproducentky: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská

Dráma, 169 min, MP 18+, ČR/SR/Ukrajina, ST, 2D projekcia, vstupné: 5 eur, 4 eur

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia