POSLEDNÝ AUTOPORTRÉT + MONŠTRUM

POSLEDNÝ AUTOPORTRÉT + MONŠTRUM

RedakciaKultúra31.8.2018

Známy slovenský dokumentarista po dlhých rokoch tvorivej (ne)absencie dokončil nový film. Na prvý pohľad, ako inak, dokument. Čo však nie je celkom pravda. Netradičná sebareflexia M. Kuboša – ako umelca, syna, ale tiež obyčajného človeka. Prostredníctvom svojich dokončených, ale aj nezrealizovaných diel predstavuje ojedinelú úprimnú spoveď o tom, prečo veľmi vážne rozmýšľa nad ukončením na poli autorského dokumentu. Spolu s mnohými, dnes už etablovanými slovenskými filmármi, ale aj ľuďmi z jeho skorších filmov, sa snaží nájsť̌ na svoje neľahké otázky nie jednoduché odpovede...

„Dlhší čas som už pociťoval, že dokumentárnym filmom nedokážem povedať to, čo chcem, čo ma láka. Narazil som na vnútorné i vonkajšie hranice, ktoré ma až dokumentárne paralyzovali. A tak som sa rozhodol nakrútiť̌ film z môjho uhla pohľadu: ako to vnímam a čo s tým... Mám rád kvantovú fyziku. A tam je bežné, že vec na danom mieste je a zároveň̌ nie je. Vlastne je na dvoch miestach súčasne. Podobne je to aj s týmto filmom." (M. Kuboš)

Hrajú: J. Sýkora, J. Brezovský , J. Pátrovič, S. Balková, J. Drengubjak, A. Kubošová – Baková, Š. Durčák....

Monštrum je príbeh o manipulácii mocných s našimi životmi. Príčina a následok sa valia dole kopcom, naberajú na objeme, drvia všetko, čo sa im dostane do cesty.
Réžia: M. Snopek

Dokumentárny, 72 + 7 min., MP12+, SK, OV, 2D projekcia

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia