Sanitka

Sanitka

RedakciaKultúra21.3.2022

Keď sa jedného dňa v uliciach L. A. pretnú tri ľudské osudy, nenávratne sa zmenia.

Hlavným hrdinom svižného thrilleru Sanitka, režiséra a producenta Michaela Baya, je vojnový veterán Will Sharp (držiteľ ceny Emmy Yahya Abdul-Mateen II), ktorý pod tlakom okolností urobí osudovú chybu. V snahe zaistiť peniaze na zaplatenie účtov za liečbu svojej manželky požiada o pomoc človeka, ktorého o ňu rozhodne žiadať nemal. Jeho nevlastný brat Danny (držiteľ oscarovej nominácie Jake Gyllenhaal), je charizmatický kriminálnik. Namiesto peňazí ponúkne Willovi prácu – účasť v tíme, ktorý pripravuje najväčšie prepadnutie banky v dejinách Los Angeles a ktoré má Willovi vyniesť 32 miliónov dolárov. Will nedokáže ponuke odolať, zvlášť keď je život jeho ženy v ohrození. Aj dokonalé plány niekedy zlyhajú, ako v tomto prípade. Zúfalí zlodeji sa tak ocitnú v sanitke, ktorá preváža ťažko zraneného policajta. Ako rukojemníkov držia aj skúsenú záchranárku Cam Thompsonovú (Eiza Gonzáles), ktorá sa ho snaží udržať pri živote. Dokážu uniknúť, keď ich prenasleduje celé Los Angeles?

Mala to byť jednoduchá banková lúpež. Vôbec nič však nešlo podľa plánu, a tak zlodeji unikajú pred políciou ulicami Los Angeles v ukradnutej sanitke. A pretože akčný thriller Ambulancia natočil Michael Bay, počítajte s tým, že to bude veľmi výbušná jazda.

Danny Sharp (Jake Gyllenhaal) je charizmatický gauner, ktorý chystá najväčšiu bankovú lúpež v dejinách Los Angeles a na to potrebuje spoľahlivých parťákov. Will Sharp (Yahya Abdul-Mateen) je jeho nevlastný brat a vojnový veterán, ktorý zase potrebuje nemalé peniaze na náročnú operáciu svojej ženy. Aj keď Will vie, že spolupráca s Dannym zaváňa problémami, v bezvýchodiskovej situácii sa nenechá dlho prehovárať. Danny má dokonalý plán a je presvedčený o tom, že sa nemôže nič pokaziť.

Lenže celý plán sa zvrtne a zlodeji sa ocitnú v pasci. V podzemných garážach banky obkľúčení armádou mužov zákona. Jedinú únikovú cestu ponúka sanitka, ktorá prišla pre ťažko zraneného policajta. Will a Danny ju unesú, spoločne s postreleným mužom a záchranárkou Cam Thompsonovou (Eiza Gonzáles), ktorá aj v neľahkých podmienkach robí všetko pre to, aby pacienta udržala nažive. To je napokon v záujme aj oboch vodičov. Kým bude prevážaný muž žiť, jeho kolegovia si zachovajú odstup. Danny vie, že potrebuje geniálny náhradný plán, ktorý nebude jednoduché vymyslieť uprostred najväčšej naháňačky, akú kedy Los Angeles zažilo.

O spolupráci s režisérom Michaelom Bayom kolujú medzi hercami legendy. Jake Gyllenhaal bol zvedavý, či natáčanie s týmto majstrom spomaľovačiek a explózií bude naozaj taká divočina, ako sa hovorí. „Bolo to veľmi divoké,“ hovorí herec. „Vždy som mal obrovský rešpekt k záchranárom, ale až teraz som pochopil, aké to je, rútiť sa mestom veľkou rýchlosťou a byť pritom uväznený v malom priestore, s množstvom ostrých hrán a hrotov. Bolelo nás to,“ dodáva.

Réžia: Michael Bay
Scenár: Chris Fedak, podľa dánského filmu Ambulance (2005), Lauritse Munch-Petersena a Larse Andrease Pedersena
Kamera: Roberto De Angelis
Hudba: Lorne Balfe
Hrajú: Jake Gyllenhaal, Yahya Abdul-Mateen II, Eiza González...

Thriller, 136 min., MP15+, USA, ST, 2D projekcia

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia