SLOVENSKO V SRDCI

SLOVENSKO V SRDCI

RedakciaKultúra26.10.2018

Pozývame vás na galavečer v réžii Jána Ďurovčíka k 100. výročiu Martinskej deklarácie.

Účinkujú: Rozhlasový Big Band Gustáva Broma, Ľubica Vargicová, Jolana Fogašová, Andrea Danková, Nela Pocisková, Janko Lehotský, Peter Cmorík, Umelecký súbor Lúčnica, No Name, Zlaté husle s primášmi Martinom Sleziakom a Jánom Berkym Mrenicom, saxofonista Radovan Tariška, Robo Opatovský, mužský spevácky zbor z Horehronia a mnohí ďalší.

Ján Ďurovčík je známy slovenský choreograf, tanečník a režisér. V roku 1993 založil balet Torzo, prvé profesionálne divadlo venované modernému tancu na Slovensku. V rokoch 1997 - 1999 ako spoluzakladateľ viedol Bratislavské Divadlo Tanca, na ktoré v roku 2005 nadviazalo Slovenské divadlo tanca. Bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii divadlo a film, niekoľko ocenení mu bolo udelené aj Literárno-dramatickým fondom za choreografiu. Je autorom viacerých produkcií pre popredné slovenské a zahraničné scény ako napr. Slovenské národné divadlo, Nová scéna Bratislava, Štátne divadlo v Košiciach, SĽUK, Divadlo Aréna, Národné divadlo v Brne...

Orchester, ktorý založil Gustav Brom, zahájil profesionálnu kariéru v roku 1940 v Rožnove pod Radhošťom. V 60. rokoch patril medzi desať najlepších bigbandov sveta. Po smrti Gustava Broma pokračovalo toto teleso pod vedením Vladimíra Valoviča.

Ľubica Vargicová je operná speváčka. Už ako poslucháčka VŠMU hosťovala v Slovenskom národnom divadle. Neskôr sa stala riadnou členkou súboru a predstavila sa v rôznych úlohách. Ľubica Vargicová sa pravidelne objavuje na významných operných scénach v Mníchove, Zürichu, Berne, Prahe, Budapešti, Berlíne...

Aj Jolana Fogašová je operná speváčka. Na svojich operných a koncertných vystúpeniach spolupracovala s vynikajúcimi dirigentmi. Hosťovala v Belgicku, Českej republike, Číne, Francúzsku, Holandsku, Japonsku, Nemecku... Spolupracovala s mnohými významnými orchestrami.

Sopranistka Andrea Danková študovala spev na Konzervatóriu v Žiline a na VŠMU v Bratislave, neskôr v Ríme. Vyhrala ocenenia na viacerých slovenských a aj medzinárodných súťažiach. Je pravidelným hosťom na významných zahraničných operných scénach.

Nela Pocisková je herečka a speváčka. V roku 2009 sa spolu s Kamilom Mikulčíkom zúčastnili na národnom kole pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest, z ktorého ako víťazi postúpili do moskovského semifinále. Spieva už od ôsmich rokov. Ako štrnásťročná dostala úlohu Katky v muzikáli Neberte nám princeznú. Hrala v známych seriáloch Ordinácia v ružovej záhrade a Búrlivé víno.

Janko Lehotský je spevák a skladateľ, niekdajší líder skupiny Modus. Patrí k najúspešnejším skladateľom slovenskej modernej populárnej hudby. Podieľal sa na formovaní i širokom spoločenskom presadení rockového modelu slovenskej populárnej hudby.

Peter Cmorik je spevák, víťaz súťaže Slovensko hľadá Superstar II. Po súťaži vydal svoje CD s názvom Nádherný deň. Tiež sa stal Zlatým slávikom v roku 2006. V roku 2007 v muzikáli Traja mušketieri hral postavu d'Artagnana. V máji 2007 zvíťazil s piesňou „Mám pocit" na medzinárodnom hudobnom festivale Carphatia v Poľsku. V septembri 2007 získal cenu SOZA za najhranejšiu pieseň roka „Dážď".

Umelecký súbor Lúčnica bol založený v roku 1948. Má tri zložky: tanečný súbor, spevácky súbor a orchester. Počas dlhých rokov existencie sa v súbore vystriedalo viac ako 2000 ľudí.Hlavným poslaním Umeleckého súboru Lúčnica je starať sa o uchovávanie a rozvoj našich národných tradícií. Je to práca náročná, ale aj mimoriadne krásna. Veď tradícií, ktoré sú spojené s umeleckými prejavmi, môžeme na našom území nájsť stále mnoho.

No Name je rocková skupina, založená 26. augusta 1996 v Košiciach. Zakladajúcimi členmi boli Viliam Gutray a traja bratia Timkovci – Igor, Roman a Ivan. V súčasnosti má skupina šesť členov.

Orchester Zlaté husle je pôvodný slovenský projekt najvyššej umeleckej kvality. Je vyjadrením spojenia osobitosti slovenského naturelu so schopnosťou interpretovať na špičkovej úrovni najskvostnejšie skladby svetového repertoáru vážnej, filmovej a muzikálovej tvorby, ako aj slovenského a svetového folklóru, s hosťami slávnych mien.

Radovan Tariška pochádza z hudobníckej rodiny. K hudbe ho priviedol ako 5-ročného jeho starý otec, ktorý bol tiež klarinetista a saxofonista.

Robo Opatovský je spevák a skladateľ a patrí už 20 rokov k úspešným stáliciam na slovenskej hudobnej scéne. Na svojom konte má niekoľko albumov a množstvo hitov, ktoré oslovujú takmer všetky vekové kategórie.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia