SMRTEĽNÉ STROJE

SMRTEĽNÉ STROJE

RedakciaKultúra7.12.2018

Na svete dochádzajú zdroje, mestá sa premenili na pohyblivé predátorské stroje a jedno dievča sa túži pomstiť mužovi, ktorý ju pripravil o matku.

Bohužiaľ, ten patrí medzi tých vôbec najmocnejších mužov planéty. Smrteľné stroje sú dobrodružné fantasy od tvorcov Pána prsteňov a Hobita.

Za sto rokov bude svet len umierajúcou nehostinnou pustatinou, križovanou obrovskými strojmi na kolesách, ktorých primárnou snahou je nachádzať zostávajúce zdroje obživy a surovín. Na tieto monštrá sa premenili pôvodné mestá. Sídlia na kolesách, sú plné ľudí a najväčším a najmocnejším z nich je Londýn. Ten sa rozrastá aj vďaka pohlcovaniu menších strojov, ktoré sa objavia v jeho ceste. Týmto spôsobom sa v Londýne ocitne aj Hester Shaw (Hera Hilmar), tajomné dievča so zjazvenou tvárou. Jej jedinej, zdá sa, nevadí, že Londýn zničil jej domovské mesto. Hester sa totiž vďaka tomu ocitla v blízkosti jeho vládcu Thaddeusa Valentina (Hugo Weaving), s ktorým má z minulosti nevybavené účty. Lenže i Thaddeus je rád, že Hester vidí. Dievča má vo svojej moci predmet, s ktorým by sa mohol stať najmocnejším mužom na svete. A pretože má Thaddeus trošku väčšiu palebnú silu než ona, ocitne sa Hester na úteku a v spoločnosti zúfalo nepraktického knihomoľa a renegátky, na ktorej hlavu je vypísaná obrovská odmena.

Smrteľné stroje patria k vysnívanému projektu Petra Jacksona, režiséra trilógie Pán prsteňov a Hobit. Práve komplikované natáčanie Hobita mohlo za to, že Peter Jackson prenechal réžiu Smrteľných strojov svojmu dlhoročnému spolupracovníkovi Christianovi Riversovi a „uspokojil" sa len s úlohou producenta. Hobitia stopa sa nesie aj ďalšími profesiami, Smrteľné stroje majú s Tolkienovými adaptáciami spoločných scenáristov Fran Walsh a Philippu Boyens a o efekty sa opäť postarali oscaroví kúzelníci z Weta Digital.

„Pevne verím, že tento film bude natoľko úspešný, že dostaneme šancu natočiť ďalšie pokračovanie. Príbeh sa v ďalších knihách vinie tak zaujímavo, že by bolo úžasné, ak by sme to mohli natočiť," rozpráva Peter Jackson.

Réžia: Christian Rivers
Scenár: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Philip Reeve (predloha)
Kamera: Simon Raby
Hudba: Junkie XL
Hrajú: Hugo Weaving, Hera Hilmar, Robert Sheehan, Jihae, Ronan Raftery, Leila George, Patrick Malahide, Stephen Lang...

Fantasy, dobrodružný, 128 min., MP12+, USA/N. Zéland, SD, 2D projekcia/5€/4€, 3D projekcia/6€/5€

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia