V Liptovskej galérii viac než polstoročná umelecká brázda J. Kudličku

V Liptovskej galérii viac než polstoročná umelecká brázda J. Kudličku

Ján SvrčekKultúra4.10.2023

Od 30. septembra je v Galérii Petra Michala Bohúňa, na Tranovského ulici v Liptovskom Mikuláši otvorená výstava tvorby významného slovenského maliara, grafika a ilustrátora Ružomberčana Jána Kudličku Dlhá cesta krajinou, ktorá potrvá do 20. januára 2024.

Čo bolo hlavným impulzom na zorganizovanie tejto expozície? - spýtali sme sa nášho významného umelca.

„V máji som dovŕšil 75 rokov. Takže v prvom rade to bolo životné jubileum. Zároveň sa naskytol voľný termín v jednej z najväčších výstavných siení na Slovensku. Vlastne druhej svojou rozlohou po Slovenskej národnej galérii v Bratislave. V exkluzívnom priestore, ktorý je celý otvorený, sa nachádza okolo osemdesiat mojich diel a niektoré zapožičané. Je tu cez sto vecí veru, toľko by sa ich málokde zmestilo. V neposlednom rade svoju rolu zohral aj mimoriadne kvalitný kurátor a v jednej osobe riaditeľ Galérie P. M. Bohúňa Richard Gregor.“

Ako vznikol názov Dlhá cesta krajinou?

„Ide o moju reminiscenciu, akýsi pohľad do spätného zrkadla. Prvé dielo je z roku 1969, ešte z čias, keď som bol na škole. Sú to produkty, ktoré svojim spôsobom mapujú etapy mojej vyše 50 – ročnej tvorby. Hlavne záujem o krajinu, ktorá je podstatou mojej tvorby, hoci robil som aj iné veci.“

Kto prišiel z takým záhlavím?

„Ja som to vymyslel. Naozaj mám za sebou dlhú cestu. Napokon, všetci mi to odobrili.“

Ako dlho sa výstava pripravovala?

„Od zrodu prvej myšlienky uplynuli už skoro dva roky. Takže postupne sa môj zámer začal pretavovať do konkrétnej podoby. Samozrejme, nerobili sme na tom každý deň, ale od marca-apríla tohto roku už veľmi permanentne a intenzívne. Bolo treba pripraviť súpis obrazov, zabezpečiť výpožičky z Galérie hlavného města Prahy. Takto sme získali úžasné diela špičkových českých umelcov, hoci už nežijúcich. Výtvarníkov, ktorých som obdivoval.“

Akú generáciu má výstava ambíciu osloviť?

„Myslím si, že ľudí naprieč všetkými vekovými kategóriami. Chodia sem školy, no i tí skôr narodení. Zvlášť však strednú a mladú generáciu.“

Ružomberský rodák, ktorý aj žije vo svojom rodnom meste, no vystavuje v Liptovskom Mikuláši, prečo?

„Nič za tým netreba hľadať. Jednoducho, v Ružomberku by sme taký veľký priestor nenašli. Ide o regionálnu, liptovskú galériu a ja patrím do tohto kúta Slovenska.

Nie je tajomstvom, že pri tejto príležitosti sa chystá aj knižná publikácia.

„V priebehu výstavy vznikne monografia, ktorá sa bude týkať jednak mojej tvorby i samotnej výstavy. Nebudú v nej chýbať ani zábery z tejto expozície. Naopak, chceme, aby ich bolo čo najviac. Dali sme si interný termín, všetko stihnúť do záveru kalendárneho roka, prípadne do ukončenia výstavy.“

Čo by ste ešte chceli dodať?

„Asi takú zaujímavosť. Sami sa nám na otvorenie ponúkli poľskí umelci, klaviristi Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz a Andrzej Jungiewicz. Títo profesori na Katowickej akadémii muzických umení pre všetkých pripravili naozaj krásny program. Ešte by som doplnil jednu informáciu, pravdepodobne pred Vianocami, plánujeme pre návštevníkov vyhradiť jeden deň, keď ich sám budem v sále sprevádzať.“

Foto: facebook Galéria P. M. Bohúňa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia