A. Blahutová z Katolíckej univerzity pomohla na svet lyžiarskej výstave

A. Blahutová z Katolíckej univerzity pomohla na svet lyžiarskej výstave

RedakciaŠport21.4.2021

Docentka Anna Blahutová, ktorá pôsobí na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku, je spoluautorkou výstavy Ženy a lyžovanie na Slovensku. Expozícia, ktorá sa od decembra 2020 nachádza v Lyžiarskom múzeu v Kremnici, bola, kvôli pandemickým opatreniam, len v týchto dňoch sprístupnená verejnosti.

Bývalá československá reprezentantka v zjazdovom lyžovaní, rodáčka z Liptovská Mikuláša, pod dievčenským menom Droppová sa v sedemdesiatych rokoch stala prvou pretekárkou z nealpskej krajiny, ktorá vyhrala preteky Európskeho pohára. Na podujatiach Svetového pohára skončila dvakrát v prvej pätnástke a po vrcholovej aktívnej činnosti pravidelne zbiera medaily na významných medzinárodných „podnikoch“ vo veteránskych kategóriách.

Keby nie korona, v marci, keď sa išiel Svetový pohár v Jasnej, už by bola výstava v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, taký bol pôvodný zámer. Pri tejto príležitosti som zostavila v spolupráci s Olympijským športovým múzeom tiež knižočku venovanú ženskému lyžovaniu na Slovensku. To má naozaj bohatú tradíciu,“ rozhovorila s Anna Blahutová, ktorá svojho času bola tiež pretekárkou ružomberského atletického oddielu a členkou štafety na 4 x 100 m, čo na majstrovstvách Československa mladších dorasteniek v Ostrave získala titul.

My sme sa v prípravnom období len dvakrát dostali na sneh, aj to sme si na takýto výjazd priplácali. Bolo nás osem reprezentantiek a mali sme jedného trénera. Dnes iba okolo jednej Peti Vlhovej je osemčlenný realizačný tím. Netajím, úprimne jej závidím materiálne zabezpečenie, celý servis a asi najviac cestovanie. Takisto úžasné rodinné zázemie, fanúšikov, podporu sponzorov, vlastne celé zázemie,“ tak trochu porovnala dve epochy A. Blahutová, ale aj pripojila: „Keď som po zavŕšení reprezentačnej dráhy nastúpila ako metodička do Strediska vrcholového športu Ministerstva školstva SR, všetci jeho členovia mali zdarma stravu, ubytovanie i regeneráciu. Po skončení štúdia boli zväčša zamestnaní v armáde, alebo v Centre akademického športu. Celkove v športe vtedy v Československu existovala nadväznosť, postupnosť, proste systém, ktorý dnes chýba. Úspešní boli aj naši zjazdári, veď získali 86 umiestnení v prvej dvadsiatke na zimných olympijských hrách, na majstrovstvách sveta či na pretekoch Svetového pohára.“

V knihe o ženskom zjazdovom lyžovaní, ktorú vytlačila Katolícka univerzita v Ružomberku, samozrejme nemôžu chýbať ani riadky o držiteľke veľkého globusu Vlhovej. „Petin triumf vo Svetovom pohári je historickým miľníkom nielen slovenského lyžovania, ale celého nášho športu. Je to zhmotnenie profesionality a driny pretekárky i celého realizačného tímu. Takýto výsledok rezonuje v celom svete, Slovensku prináša popularitu a takisto motivuje ´decká´. Lyžovanie je mimoriadne náročný šport. Verím, že Ski Team Vlha po Liviovi Magonim opäť nájde dobrého a kvalitného zahraničného trénera,“ pripojila Anna Blahutová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia