A. Kánová dvakrát zlatá v Rijáde

A. Kánová dvakrát zlatá v Rijáde

Ján SvrčekŠport28.8.2023

Telesne hendikepovaná stolná tenistka Alena Kánová (ŠKST TPŠ Ružomberok) sa tento mesiac predstavila na turnaji v saudskoarabskom Rijáde. Naša vozičkárka v juhozápadnej Ázii dosiahla dva triumfy, v dvojhre v kategóriách TT 2 – 3 a v mixe s Bratislavčanom Borisom Trávničkom, ktorý je českého pôvodu. V „singli“ vo finále Kánová zdolala Fawziu Elshamyovú (Egypt) 3:0 a v zmiešanej štvorhre slovenský pár vyhral nad irackým Ali Al Saedi/Rusul Al Waeli 3:0.

Jednou z podmienok kvalifikovať sa na budúcoročné paralympijské hry v Paríži je absolvovať minimálne štyri z vypísaných turnajov. Keďže dva som mala za sebou a tretím podujatím budú teraz majstrovstvá Európy, jeden turnaj bol v hľadáčiku v jeseni, no ten organizátori zrušili. Tak sme sa obzreli po náhrade. Do Saudskej Arábie som cestovala spolu s Jánom Riapošom a mojim ´parťákom“ vo štvorhre Borisom Trávničkom,“ rozhovorila sa 43 – ročná stolná tenistka. „Netajím, aj vzhľadom na svoje slušné aktuálne postavenie vo svetovom rebríčku, sme hľadali skôr ľahší turnaj, aby mi ´zarobil´ nejaké ´bodíky´ do rankingu. Keď niekde neuspejete, hoci v nabitej konkurencii, môže vás to stáť aj odrátanie bodov. V mixe to bola zase dobrá príprava na ´Európu´. V oboch súťažiach išlo o konfrontácie s viac – menej neznámymi súpermi, či súperkami.“

Paralympijská víťazka, svetová a európska šampiónka sa v pomerne krátkom čase druhý raz dotkla exotiky, keď predtým triumfovala v jordánskom Ammane. „Ak si niekto myslí, že mám za sebou super pobyt, či peknú dovolenku, toho musím sklamať. Vonku bolo 47 stupňov. Niečo neznesiteľné. Z haly sme sa vždy rovno vracali do hotela, kde fachčila klíma. Veru, nikde sa nedalo ísť. Zážitkom, v úvodzovkách, boli akurát hodiny strávené na letiskách, pričom dve noci sme nespali,“ vravela Kánová.

V sobotu sa „Ala“ zúčastnila podujatia Slovenského paralympijského výboru Paráda 2023 – prvý bezbariérový festival v Piešťanoch a dnes cestovala z juhu Slovenska k svojim rodičom na Liptov. Koncom tohto týždňa naša reprezentantka odlieta na európsky šampionát do britského Sheffieldu. Ten sa koná od 4. do 9. septembra.

Ešte dodajme, že vo svetovom rebríčku, ktorý bol aktualizovaný k 1. augustu 2023, čiže pred Rijádom, Kánovej patrí 6. miesto.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia