A. Kánová pokračuje za zelenými stolmí

A. Kánová pokračuje za zelenými stolmí

Ján SvrčekŠport19.7.2023

Vlani v novembri na majstrovstvách sveta telesne hendikepovaných športovcov v španielskej Granade stolná tenista – vozičkárka Alena Kánová získala v dvojhre v kategórii TT 3 bronzovú medailu. Bol to jej siedmy „kov“ na „svete“. Potom však členka ŠKST TPŠ Ružomberok dlhšie sama nevedela, či ešte pridá aj ďalšiu sezónu, alebo skončí svoju obdivuhodnú misiu s celuloidovou loptičkou. Liptáčka sa napokon predsa rozhodla vo veľkom stolnom tenise pokračovať.

Predovšetkým som čakala, ako sa vyvinie situácia a aké rozhodnutia príjme Medzinárodná federácia stolného tenisu (ITTF) ohľadom súťaží i podmienok nominácie na budúcoročné Paralympijské hry v Paríži. Keďže chýbali dostatočné informácie, ťažko bolo povedať, čo ďalej,“ objasňovala svoj postoj paralympijská víťazka, svetová a európska šampiónka.

Kánová má za sebou šesť letných a dve zimné paralympiády (tie v curlingu) a teraz ide zabojovať o ďalšiu. „Kým pred Tokiom to bola prvá šestka vo svetovom rebríčku, teraz sú kritériá ešte prísnejšie. Istú účasť budú mať len hráčky z top päťky. Teoreticky sa môže stať, že aj šieste, prípadne siedme miesto môže stačiť, ak by na vyšších priečkach sa nachádzali úradujúce majsterky Európy a Ázie. Mojou túžbou je však v Paríži štartovať i v mixe s Borisom Trávničkom. Obaja sa však musíme najprv kvalifikovať v dvojhrách,“ vysvetľovala naša hráčka.

Ružomberská stolná tenistka v tomto roku už absolvovala dva medzinárodné turnaje – v slovinskom Ľašku vo štvrťfinále skončila na rakete Chorvátky Adely Mužiničovej (0:3) a potom ovládla „bodovačku“ v jordánskom Ammane, keď vo finále zdolala Zahru Ansarianiovú z Iránu 3:1. „Okrem rebríčkového postavenia je podmienkou štartu na budúcoročných paralympijských hrách tiež absolvovanie aspoň štyroch vypísaných bodovacích turnajov. Do Jordánska som zavítala prvý raz. Spoznala som aj iné súperky, z Afriky, či blízkeho východu,“ doplnila najlepšia športovkyňa Ružomberka za rok 2022, ktorú v tomto roku, začiatkom septembra, čaká európsky šampionát v anglickom Sheffielde.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia