A. Kánová rozšírila svoju unikátnu zbierku o bronzovú medailu zo svetového šampionátu

A. Kánová rozšírila svoju unikátnu zbierku o bronzovú medailu zo svetového šampionátu

RedakciaŠport11.11.2022

Keby mi dakto v deväťdesiatom siedmom, keď som získala vo Švédsku prvú medailu na vrcholnom podujatí, striebornú na európskom šampionáte v družstvách s Máriou Pillárovou, povedal, že aj o 25 rokov budem na pódiu, tak tomu by som absolútne neverila,“ uviedla stolná tenistka – vozíčkárka Alena Kánová, ktorá včera na majstrovstvách sveta telesne hendikepovaných hráčov v španielskej Granade bola bronzová v kategórii TT 3. Len mimochodom, je to siedmy „kov“ hráčky ŠKST TPŠ Ružomberok zo svetového šampionátu.

Kánová v osemfinále zdolala Brazílčanku Marliane Santosovú 3:2, vo štvrťfinále Talianku Michelu Brunelliovú 3:1 a v semifinále podľahla druhej hráčke svetového rebríčka Andele Mužiničovej z Chorvátska 1:3. „Prvý zápas bol veľmi ťažký, keďže predtým sme mohli len hodinu trénovať na súťažných stoloch. Chvíľu trvalo, kým som si zvykla na veľmi zlú podlahu, po ktorej vozík odmietal jazdiť. Takže neraz telo išlo dopredu, no vozík zostal stáť, čím som nedosiahla na loptičku, alebo ju nepresne odvrátila. Až postupne si človek zvykol, hlavne v druhom dueli to už bolo lepšie,“ rozprávala 42 – ročná slovenská reprezentantka a k semifinálovej bitke proti o dvanásť rokov mladšej Balkánke podotkla: „Ide o top hráčku v našej kategórii, ktorá ohromne veľa trénuje. Herne je určite lepšia, ja som skôr mohla ťažiť zo psychiky a z niekoľkoročných skúseností. Prvý set som vyhrala 11:8, potom sa už Andela chytila.“ Titul získala Kórejčanka Jiyn Yoon.

Kánová však najväčšie očakávania v Granade spájala so súťažou v mixe, ktorá mala na „svete“ premiéru. S Borisom Trávničkom sa však porúčali v 1. kole, keď zostali na raketách srbského páru Mladen Čirič, Borislava Peričová-Rankovičová (2:3). „Skôr v zmiešanej štvorhre sme spolu s Borisom mysleli na medailu. Žiaľ, v prvom kole nám žreb do cesty postavil Srbov, ktorí nám veľmi nevyhovujú. Tí napokon siahli na bronz. Len mimochodom nových majstrov sveta Nemcov Thomasa Bruechla so Sandrou Mikolaschekovou sme v lete na turnaji v slovinskom Lašku zdolali,“ dodala Alena Kánová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia