A. Kánová sa chystá na svoju ôsmu, z toho druhú zimnú paralympiádu

A. Kánová sa chystá na svoju ôsmu, z toho druhú zimnú paralympiádu

RedakciaŠport18.2.2022

Má za sebou šesť letných paralympijských hier, pričom z piatich sa vracala so stolnotenisovou medailou. V roku 2014 na Zimnej paralympiáde v Soči bola členkou slovenského družstva vozičkárov v curlingu, ktoré skončilo na 6. mieste. V tomto odvetví sa členka ružomberského klubu telesne postihnutých športovcov Alena Kánová chystá aj na paralympiádu do Pekingu. Všetko sa to zbehlo viac – menej na poslednú chvíľu.

Do Číny cestujem podobne ako pred ôsmimi rokmi do Ruska, v úlohe náhradníčky. Zo zdravotných dôvodov totiž vypadol Imrich Lyócza. Keďže som sa tomuto športu venovala niekoľko rokov, oslovili mňa. V tíme, v ktorom musí byť aspoň jeden hráč nie mužského, ale aj opačného pohlavia, môžem nahradiť muža a ženu. Myslím si, že ešte stále to mám v ruke,“ rozhovorila sa 41 – ročná Liptáčka.

Hoci „Alu“, verejnosť pozná predovšetkým ako výnimočnú stolnú tenistku, ktorá minulý rok v Tokiu „brala“ striebro, s curlingovými kameňmi si tyká takisto pekne dlhú dobu. „Keď som v roku 2007 získal titul majsterky Európy v slovinskej Kranjskej Gore bol nábor do vozičkárskeho družstva a išli tam za mňa rodičia. Pamätám si, že prvú spoločnú akciu sme mali práve v Ružomberku. Curling je veľmi pekný, kolektívny a džentlmenský šport. Vnímam ho ako šach na ľade. Oproti zdravým hráčom, my nemetličkujeme, o to naše ruky musia byť presnejšie.“

Slovenská reprezentácia curlerov štartovala na posledných dvoch paralympiádch, teda aj pred štyrmi rokmi v Pjongčang. „Posledné dva roky kvôli covidu nebolo vôbec kde trénovať, takže to bol nepríjemný výpadok. Až túto zimu sa podarilo Slovenského paralympijskému výboru sfunkčniť jednu z dvoch špeciálnych hál na Slovensku a to v Ružinove. Tu sa aj na Peking pripravujeme,“ pripojila Alena Kánová.

V Číne sa zíde dvanásť reprezentačných výberov, ktoré sa v základnej časti stretnú každý s každým. Slovensko začína 5. marca proti USA.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia