A. Kánová sa nestratila, vážne myslí na Tokio

A. Kánová sa nestratila, vážne myslí na Tokio

RedakciaŠport18.1.2021

Má za sebou päť letných paralympiád, z toho štyri s medailovým leskom (zlato, striebro a dvakrát bronz). Stolná tenistka Alena Kánová zavítala tiež na jednu zimnú, v roku 2014 s curlingovým tímom do Soči. Členka ŠKST Ružomberok si ako siedma hráčka aktuálneho rebríčka v kategórii TT 3 ešte v apríli 2020 „zabukovala“ nomináciu na tohtoročné, z vlaňajška preložené, paralympijské hry v Tokiu.

Uplynulý rok sa meno 40 – ročnej Liptáčky neobjavilo v žiadnej výsledkovej listine. No nie preto, že by naša reprezentantka na „celuloidovú loptičku“ zanevrela. „Medzinárodná sezóna, ktorá ešte poriadne ani neodštartovala, už v marci, kvôli pandémii, aj skončila. Domácu vozičkársku ligu, som úplne vynechala, nebola som na žiadnom turnaji, hlavne pre svoje zdravie, teda z rešpektu z COVID-19. Chodila som však trénovať a keď boli športoviská zatvorené, tak to boli výmeny loptičky s robotom, či so staršou dcérkou Ninkou. V lete som sa zamerala predovšetkým na kondičnú prípravu, pričom na vozičkárskom bicykli som nakrútila okolo tisíc kilometrov. Pobrázdili sme Slovensko a nevynechali ani kopce,“ vysvetľovala Kánová.

Nový medzinárodný kalendár ešte nie je známy, no budúci týždeň by už mal dostať konkrétne kontúry. Olympijské hry v Tokiu sú naplánované na prelome júla a augusta a paralympijské od 24. augusta do 5. septembra 2021. „Fyzicky a herne treba byť tak pripravený, že paralympiáda sa v novom termíne uskutoční. Avšak po psychickej stránke musí byť človek rátať aj s jej zrušením, aby v takomto prípade dokázal uniesť sklamanie. Dnes, keď situácia sa mení skoro zo dňa na deň, ťažko povedať, ako všetko dopadne. Osobne Japoncom strašne držím palce, aby obe vrcholné podujatia mohli zorganizovať. Už doteraz ich prípravy stále obrovské množstvo síl a peňazí. Plne si však uvedomujem, že čo sa týka covidu, my zdravotne postihnutí máme to oveľa horšie, aj cestovaním, keďže patríme do rizikovej skupiny,“ dorozprávala naša výnimočná vozičkárka, matka šesťročnej Niny a trojročnej Aničky a tiež členka komisie športovcov pri ITTF (Medzinárodnej stolnotenisovej federácii) a PTT (Para table tenis).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia