Aj arbitrovi malej loptičky koronavírus zoškrtal program

Aj arbitrovi "malej loptičky" koronavírus zoškrtal program

RedakciaŠport4.4.2020

Od 6. do 12. apríla 2020 mal dlhoročný medzinárodný stolnotenisový arbiter Marián Bystričan rozhodovať v Moskve Európsky kvalifikačný turnaj o postup na Olympijské hry v Tokiu. Samozrejme, aj tento významný podnik „celuloidovej loptičky“ bol zatiaľ odložený.

To však nie je jediné vrcholné podujatie, na ktoré sa 63 – ročný Ružomberčan v tomto roku chystal. „Následne som bol delegovaný na paralympijskú kvalifikáciu telesne o hendikepovaných hráčov do slovinského Laška, na mužský finálový turnaj Ligy majstrov do Jekaterinburgu, na paralympiádu do Tokia, kde ma vybrali ako ako jedného zo šiestich Európanov. Tento rok mám tiež pozvánky na niekoľko významných medzinárodných Pro Tour turnajov. Nuž uvidíme, čo sa v aktuálnej sezóne uskutoční. Samozrejme, o paralympiáde už padlo rozhodnutie, bude budúci rok a rozhodcovský zbor by sa nemal meniť,“ rozprával Bystričan, ktorý ešte pred športovou karanténou už čo – to stihol. „V januári som rozhodol olympijskú kvalifikáciu v portugalskom Porte, tá bola vôbec premiérová v histórii stolného tenisu. Na turnaji sa zišlo desať rozhodcov z celého sveta a pokladal som za veľkú česť byť medzi nimi. Tiež som absolvoval štvrťfinále Ligy majstrov žien v Hodoníne.“

Bystričan, ktorý na medzinárodnej scéne stráži pravidlá od roku 1996 a má za sebou viaceré „čiarky“ aj na takých top akciách, akú sú paralympijské hry, majstrovstvá sveta či Európy, sa už raz oficiálne lúčil s touto dráhou, no napokon svoje rozhodnutie prehodnotil. „Bolo to pri dovŕšení šesťdesiatky. Nahromadili sa viaceré problémy doma, zomrela mi mama... Cítil som celkovú frustráciu a vtedy som si povedal dosť, veď som vlastne dosiahol všetko. Lenže náročné obdobie prešlo a keďže naďalej prichádzali lukratívne pozvania, nedalo mi nepokračovať. Veď nie som ešte dáko starý a ani zdravotný stav ma nebrzdí. Navyše urobil som si najvyššiu svetovú rozhodcovskú kvalifikáciu,“ vysvetlil pingpongový zanietenec svoj návrat na vrcholné podujatia.

Slovenský zväz stolného tenisu pre pandémiu koronavírusu zrušil posledné kolá Slovenského pohára mládeže, prerušil nim riadené súťaže družstiev a (zatiaľ) odložil republikové šampionáty jednotlivcov a družstiev v mládežníckych kategóriách. Čo sa udeje ďalej, nikto v súčasnosti nevie. „Najlepším a najspravodlivejším riešením by bolo sezónu dohrať, bez ohľadu na to, či sa tak stihne do 30. júna 2020. O žiadnu tragédiu nepôjde, keď sa záver posunie aj do augusta a septembra, samozrejme pri súťažiach družstiev za momentálne platných súpisiek. Osobne nie som za to, aby sa súťaže ukončili v danom štádiu, alebo anulovali. Treba mať majstrov, medailistov či zostupujúcich, o ktorých sa rozhodne na športovisku,“ povedal svoj názor Bystričan, ktorý je tiež stolnotenisovým funkcionárskym bardom, okrem iného v rokoch 1986 – 2010 bol výkonným šéfom ŠKST Ružomberok a odvtedy jeho čestným prezidentom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia