Aj lezecká stena čaká na spustenie

Aj lezecká stena čaká na spustenie

RedakciaŠport1.11.2020

Pôvodne mal 8. ročník Ulenfeldovho pohára, oblastnej súťaže v športovom lezení na umelej stene v kalendári zakrúžkovaný 14. marec 2020. Na poslednú chvíľu podujatie agilného Horolezeckého klubu Iames zrušili vládne opatrenia kvôli koronakríze. Organizátori si hneď v termínovke „zabukovali“ nový dátum 13. november, lenže druhá vlna pandémia aj ten stopla.

Presúvať podujatie na neskôr už nemalo dáky zmysel. Podobne sa rozhodli aj iné kluby na Slovensku, ktoré chystali vlastné súťaže. Takisto ´padli´ majstrovstvá republiky v športovom lezení. Verím, že ďalší ročník, ktorý by mal byť 13. marca 2021 sa uskutoční v plnom rozsahu a za štandardných podmienok,“ vysvetľoval Július Stančok z HK Iames.

Ako je známe, posledný septembrový deň sa športový život na Slovensku čiastočne zastavil, keď „zelenú“ ešte mali podujatia do 50 účastníkov, ale od 15. októbra sa „opona“ úplne zatiahla, pričom výnimku dostali iba najvyššie súťaže vo futbale, v hokeji, v basketbale, v hádzanej a vo volejbale. „So septembrovým termínom sme ani neuvažovali. To je ešte letná sezóna, ťažko by sa zišla taká konkurencia, na akú sme boli zvyknutí,“ rozprával Stančok a vrátil sa ešte k marcovému dátumu. „Už sme mali všetko pripravené, aj diplomy, medaily. Veď rozhodnutie o zákaze padlo týždeň pred našou akciou.“

Ružomberská horolezecká rodina, sústredená v Iamesi, nestihla ani sprevádzkovať svoju lezeckú stenu, ktorá v lete prešla výraznou rekonštrukciou – modernizáciou a dostavbou. „Chceli sme ju dať do prevádzky 13. októbra, lenže už boli známe prísne opatrenia, tak na nejaký jeden deň to nemalo zmysel. Samozrejme, už by sme ju radi využívali, aj mnohé ´decká´ sa pýtajú, kedy znovu budú môcť liezť,“ pokračoval funkcionár HK Iames.

Horolezci mali tiež v pláne svoj vynovený „kopec“ v telocvični Združenej strednej školy polytechnickej slávnostne otvoriť. „Našou ambíciou bolo to urobiť za účasti verejnosti a tým aj odprezentovať svoju činnosť. Pravdepodobne to budúci rok spojíme s pripomenutím si 70. výročia vzniku klubu,“ dodal Július Stančok.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia