Aj naplnená túžba Ľ. Kubáňa

Aj naplnená túžba Ľ. Kubáňa

Ján SvrčekŠport30.6.2024

Vlani bol na Námestí A. Hlinku v Ružomberku štart 3. etapy 67. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Odtiaľto sa jazdci vydali na 171,6 km „štreku“ cez Oravu do Martina.

Ružomberok prejavil o podujatie vážny záujem. Už vtedy však nemohol byť cieľovým mesto, no pevne verím, že budúci, alebo ďalší rok sa ním stane. Máme nejakú periodicitu, na základe ktorej sa do jednotlivých miest vraciame,“ povedal nám 15. septembra 2023 generálny riaditeľ podujatia a prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Prívara.

Napokon žiadna periodicita sa nekonala. Ani nie po roku už centrum dolného Liptova malo status etapového mesta a ešte vyšperkovaného dvomi okruhmi cez Kalváriu. „Každý vedel, že dakedy príde rozlúčka Petra Sagana. Akurát nebolo známe, že v ktorom roku a na ktorých pretekoch. Ako veľký fanúšik tohto výnimočného športovca som si prial, aby Peter Sagan raz zavítal do Ružomberka. Napokon teraz sa to podarilo. O to viac nás teší, že sme zostali na mape tých pretekov,uviedol ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.

Peter Sagan síce včera nemiešal karty v pelotóne, ale Ružomberčania ho mohli vidieť na vlastné oči. A to bolo najdôležitejšie. Stali sa súčasťou jeho rozlúčky s cestou. Napokon cieľom prešiel na 109. mieste. „Nie, ráno ma nečakalo žiadne prekvapenie. Ani večer nebude oslava. A na esemesky v telefóne neodpisujem. Veď meniny sa ani neoslavujú,“ reagoval trojnásobný majster sveta a sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France, keď mu novinári včera pripomenuli, že je Petra a Pavla. K samotnej 183,5 km dlhej etape z Partizánskeho do Ružomberka, ktorá mala sedem vrchárskych prémií, Sagan povedal: „Bola náročná, aj preto, že sa jazdilo v horúcom počasí. No dala sa prejsť. Nejako som to odbicykloval.“

Dnes (30. júla) 68. diel medzinárodných pretekov Okolo Slovenska vyvrcholí 142,3 km etapou z Liptovského Mikuláša na Štrbské Pleso, kde pretekárov čakajú až tri vrchárske prémie. „Dúfam, že to dáko odjazdím,“ konštatoval 34 – ročný Žilinčan a zároveň fanúšikom odkázal: „Príďte sa pozrieť na Štrbské Pleso.“

Takáto cyklistická ikona je určite aj veľkým vzorom pre súčasnú, či nastupujúcu slovenské generáciu na ceste. „Ak môžem niekoho motivovať a prispieť k tomu, aby slovenská cyklistika napredovala, tak je to len dobre,“ dodal Peter Sagan.

Foto: autor, Jana Štreitová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia