Aj o tom ako  P. Tomko musel ísť do manželského chomúta

Aj o tom ako P. Tomko musel ísť do manželského chomúta

RedakciaŠport25.12.2021

Pred dvanástimi rokmi Peter Tomko, súčasný asistent hlavného kouča A mužstva MFK Ružomberok, si Štedrý večer i prvý sviatok vianočný užíval na Slovensku, ale „na Štefana“ už priletel do Singapuru.

V tamojšom Bedoku boli to moje úplne prvé a zatiaľ aj posledné Vianoce bez zimnej scenérie. Druhý sviatok vianočný som strávil spolu s ďalšími Slovákmi v tíme Geylang United FC s Ružomberčanom Miroslavom Latiakom a Rastislavom Beličákom, ktorý svojho času hrával na Slovensku prvú ligu za 1. FC Košice a Michalovce. Až do Nového roka sme mali aj stromček. Bolo to trochu paradoxné, v kalendári Vianoce, vonka okolo štyridsať stupňov a každý len v ´kraťasoch´. Chýbala mi aj naša klasická atmosféra týchto vzácnych sviatkov - slovenské zvyky a tradície. Singapurčania majú počas roka iné významnejšie dni, na ktoré kladú väčší dôraz. Navyše v krajine žije veľa národností, takže nachádza sa tam tiež dosť rôznych kultúr,“ rozhovoril sa 37 – ročný Tomko, ktorého do juhovýchodnej Ázie stiahol futbalový chlebík.

V tom čase rodák z Trebišova, ktorý s minulosti obliekal aj ružomberský dres, hrával za Tatran Liptovský Mikuláš. „Miro Latiak, ktorý v Geylangu už predtým pôsobil, dal na mňa typ tamojšiemu trénerovi, ktorý hľadal útočníka. Ten dokonca meral cestu na Slovensko, aby ma videl. Bolo to v zápase, keď sa mi podarilo dať gól. Pravdepodobne som ho presvedčil, keď bol z toho angažmán,“ vysvetľoval niekdajšiu zmenu hráčskej adresy Tomko.

Odchovanec Slavoja Trebišov tesne pred odchodom do ďalekej cudziny stihol aj sobáš. A to 21. decembra 2009, netradične v pondelok na Obecnom úrade v Ľubochni, kde povedal áno svojej partnerke Ľubomíre. „Musel som sa oženiť, aby Ľubka dostala víza, inak by nemohla aj so synom, ktorý vtedy mal polroka, pricestovať za mnou. Takže Singapur nás dal oficiálne dokopy,“ smial sa Tomko. „Už sme však dlho boli spolu. Ten ´papier´ nehral v našom vzťahu až takú rolu. Potom v máji aj rodinka prišla za mnou. Určite ročný pobyt v Ázii neľutujem, naopak bolo to obdobie, ktoré ma obohatilo o množstvo krásnych zážitkov a tie mi už nikto nevezme.“

Ani Silvester a privítanie Nového roka neďaleko južného cípu Malajského polostrova nemali domáci „grif“. „Pri rozlúčke so starým rokom sme zažili veľký a krásny ohňostroj na tamojšom námestí, lenže to bolo všetko. Čo sa týka večera, v jednej reštaurácii sme sa boli Mirom Latiakom bežne najesť. Na druhý deň ráno nás už o ôsmej hodine čakal tréning,“ vylíčil spomienky z prelomov rokov počas svoje exotickej zahraničnej misie bývalý šéf mládeže v MFK Ružomberok a od leta Struhárova pravá ruka.

Včerajší Štedrý deň Tomkovci strávili doma v Ľubochni a dnes sa presunuli na východ republiky v Peťovým rodičom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia