Aj Ružomberok ho vykatapultoval na funkciu asistenta I. Haška

Aj Ružomberok ho vykatapultoval na funkciu asistenta I. Haška

Ján SvrčekŠport4.5.2024

Na finálovom zápase futbalového Slovnaft Cupu v Košiciach (MFK Ružomberok – Spartak Trnava 1:0), bol aj Jaroslav Köstl, prvý asistent hlavného kouča českého národného tímu Ivana Haška. Spolu s československou futbalovou legendou Antonínom Panenkom prišiel na pozvanie majiteľa ružomberského klubu Milana Fiľa.

Köstl dobre pozná štadión pod Čebraťom. V sezóne 2011/2012 pracoval v tamojšom futbalovom klube, kde určitý čas zastával aj post športového riaditeľa.

Bola to vtedy pre mňa úplne nová funkcia. V tej chvíli si človek možno ani neuvedomoval, čo to obnáša, čo ho čaká. Prišla ponuka od pána Milana Fiľa. Vtedy Ružomberok už v 2. kole vypadol zo Slovnaft Cupu, pre prehre s Dolnou Ždaňou. V lige sa nachádzal na spodu tabuľky. Preto ešte v septembri došlo k odvolaniu trénera Ladislava Jurkemika a mužstvo prevzal Aleš Křeček. Následne prišiel obrovský progres. Chalani potiahli niekoľko zápasovú sériu víťazstiev a miesto o záchranu, ešte-dve tri kolá pred koncom boli v hre o európske poháre. Čo sa týka mňa, išlo o ohromnú skúsenosť,“ oprášil si príjemné spomienky v tom čase len 22 – ročný Köstl.

Ďalej sa už tento Čech vo svojej krajine vrátil na trénerskú dráhu. „Z Ružomberka som prišiel späť do Bohemiansu Praha na post hlavného trénera U 19 a U 21. Nasledoval presun do A mužstva Viktorie Žiškov k hlavnému koučovi A mužstva Jindřichovi Trpišovskému, ktorému som robil asistenta. Po roku moje kroky, s tým istým trénerom, viedli do Liberca a potom nasledovalo šesť sezón s Jindrom Trpišovským v Slávii Praha. Bola to slávna éra. Mužstvo získalo tri tituly v lige, štyrikrát vyhralo Český pohár a raz Česko-slovenský. Slávia štartovala v Lige majstrov, pričom tri razy sa dostala do štvrťfinále. Veru, sú to úžasné spomienky,“ pokračoval Köstl.

Od januára 2024 je tento, stále mladý, len 34 – ročný futbalový odborník, členom realizačného tímu českej reprezentácie. „Pre mňa je to zase posun ďalej. Navyše Ivan Hašek je veľká futbalové osobnosť i úžasný človek. Som strašne šťastný, že túto prácu môžem vykonávať. Dúfam, že nám vyjde Euro v Nemecku. Veľmi pozitívne vnímam i spätnú väzbu od hráčov.“

Zvedaví sme tiež boli, či asistent trénera Haška vzhľadom na svoj vek má dostatočný rešpekt v kabíne. „To nie je o rokoch. Hráči vidia a cítia, či svojej robote rozumiete, alebo nie. V tomto smere nenastal žiadny problém. Takisto nie je dôležité, či si s niekým tykáte, alebo vykáte,“ reagoval Jaroslav Köstl, ktorý v Košickej futbalovej aréne fandil partii českého kormidelníka v ružomberských službách Ondřeja Smetanu.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia