Ako ďalej v stolnom tenise?

Ako ďalej v stolnom tenise?

RedakciaŠport1.2.2021

Výkonný výbor Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) konštatoval, že súťaže nim riadené sa neodohrajú vo formáte v akom boli vyžrebované. O systéme dohratia súťaží rozhodne výkonný SSTZ na návrh športovo-technickej komisie podľa vývinu aktuálnej epidemiologickej situácie na Slovensku.

Takýto záver vzišiel z rokovania republikového orgánu „malej loptičky“. Všetky stolnotenisové súťaže na Slovensku od 13. októbra 2020 sú na neurčito prerušené. Celuloidová loptička naposledy za zelenými stolmi dunela druhý októbrový víkend (9. a 10. 2020)

Nadväzne na uznesenie výkonného výboru SSTZ sme oslovili dlhoročného stolnotenisového funkcionára a medzinárodného rozhodcu Mariána Bystričana, ktorý 24 rokov viedol ŠKST Ružomberok a momentálne je jeho čestným predsedom.

Som presvedčený, že extraliga mužov a žien sa dohrá. Už robí na tom aj národný zväz. Stolný tenis je olympijský šport a aj preto je veľká škoda, že sa v októbri nedostal medzi vyvolené odevtvia, kde najvyššie súťaže bez prerušenia pokračujú. Určite sa bude hrať formou turnajov, za prísnych opatrení, s testovaním na COVID-19 a s minimálnym, len nevyhnutným počtom ľudí v hale. V každom kúte republiky sú vhodné objekty na zorganizovanie takýchto turnajov. Čo sa týka stredného Slovenska, je to predovšetkým naša špecializovaná herňa s plochou 450 m². Väčší problém nevidím ani v pokračovaní extraligových súťaží dorastencov a junioriek, ktoré aj doteraz prebiehali turnajovým spôsobom,“ rozhovoril sa M. Bystričan.

Len mimochodom, ružomberský klub má kompletné zastúpenie v najvyšších dvoch „dospeláckych“ súťažiach mužov a žien i v dorasteneckej extralige. Stolný tenis, to je však ohromná pyramída aj s veľkým čisto amatérskym, či dedinským podhubím. „Ťažko povedať, aký osud stihne jednotlivé regionálne súťaže. Všetko bude závisieť od tamojších funkcionárov. Tí pohodlnejší možno radšej sezónu úplne zrušenia. Samozrejme, čo bude ďalej sa bude odvíjať od uvoľňovania protiepidemiologických opatrení. Už v súčasnosti je takmer isté, že žiadne postupy a zostupy v súťažiach družstiev sa tentoraz nebudú konať,“ pokračoval stolnotenisový odborník.

Sám M. Bystričan šéfuje Okresnému stolnotenisovému zväzu v Ružomberku. „Urobím všetko preto, aby sa, podľa možností, aspoň nejaké turnaje v našom okrese uskutočnili, aby sa ľudia hýbali,“ sľúbil predseda.

ŠKST Ružomberok hodlal ešte v novembri slávnostne dať do užívania svoju zmodernizovanú a zrekonštruovanú herňu na Žilinskej ceste, lenže pandémia pôvodný zámer zablokovala. „Keď bude vhodný čas, určite pásku prestrihneme. Veď to, čo sa podarilo, považujem za svoj životný úspech,“ vyhlásil M. Bystričan.

Od ružomberského stolnotenisového barda sme sa dozvedeli aj ďalšiu informáciu. „Na konci minulého roka nám bolo, na základe dosahovaných výsledkov, schválené regionálne centrum mládeže, jedno zo štyroch na Slovensku. Okrem iného zväz nám bude refundovať mzdu jedného trénera i náklady súvisiace so sparingovými hráčmi,“ dodal M. Bystričan.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia