Ani predĺženie termínu nepomohlo

Ani predĺženie termínu nepomohlo

Ján SvrčekŠport27.7.2023

Nová sezóna basketbalovej Niké extraligy žien odštartuje 30. septembra a len so siedmimi družstvami. Po štyroch rokoch nemáme v najvyššej súťaži osem tímov.

Pôvodný termín uzávierky prihlášok bol 7. júl. Vtedy bolo na zozname šesť klubov – CBK Košice, MBK Ružomberok, Piešťanské Čajky, ŠBK Šamorín, Slávia Banská Bystrica a Young Angels Košice, čo dosť kontrastovalo s predpokladanou osmičkou. Voľná v tom čase bola pozícia BK ŠK UMB Banská Bystrica, siedmeho celku uplynulého extraligového ročníka. Komisia ženských basketbalových klubov SBA v úsilí zachrániť situáciu, požiadala hraciu komisiu SBA o predĺženie termínu prihlášok do 21. júla. Všetky kluby súhlasili, lenže dobrý úmysel nenašiel úrodnú pôdu. K pôvodne prihláseným družstvám pribudol akurát BK ŠK UMB Banská Bystrica. V zákulisí spomínaný BAM Poprad, ktorý mohol za jedno euro získať licenciu od Young Angels Academy, nevyužil príležitosť zostať medzi extraligistami. 

Včera v Bratislave vyžrebovali extraligovú sezónu 2023/2024. Družstvo žien MBK Ružomberok na úvod privíta banskobystrické vysokoškoláčky.

Systém základnej časti zostáva bez zmien, opäť sa bude hrať dvojkolovo a následne na rad príde nadstavbová časť. Družstvá sa podľa umiestnenia po základnej časti rozdelia do skupín o 1. – 4. miesto a o 5. – 7. miesto, kde sa takisto stretnú dvojkolovo.

Play-off prechádza kvôli zníženiu počtu účastníkov zmenami. Prvé dva tímy v skupine o 1. – 4. miesto postúpia priamo do semifinále, na ostatných čaká úvodné kolo „vyraďovačky“, ktoré sa odohrá na dva víťazné zápasy. Semifinále a finále bude na tri víťazné stretnutia a duely o ďalšie umiestnenia na dva. Zo súťaže nikto nevypadne. Víťaz spoločnej I. ligy žien v kategórii do 23 a 19 rokov si priamo zabezpečí postup do Niké extraligy.

Základná časť súťaže potrvá do 13. januára 2024. Nadstavbový program sa začne 20. januára 2024 a skončí 16. marca 2024. Play-off odštartuje 20. marca 2024. 

1. kolo – 30. septembra: Slávia Banská Bystrica – Young Angels Košice,
MBK Ružomberok – BK ŠK UMB Banská Bystrica, ŠBK Šamorín – Piešťanské Čajky,
voľno – CBK Košice 

 

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia