Antonín Panenka v Ružomberku

Antonín Panenka v Ružomberku

RedakciaŠport21.9.2021

Do Ružomberka dnes večer zavíta výnimočná futbalová legenda, majster Európy z roku 1976 z Belehradu, bronzový z kontinentálneho šampionátu o štyri roky neskôr v Taliansku, tiež účastník majstrovstiev sveta v roku 1982 v Španielsku, Antonín Panenka. Tento kúzelník „koženej“ sa široko – ďaleko určite najviac preslávil pamätnou penaltou, ktorou na ´Európe´ v srbskej metropole úspešne zavŕšil jedenástkový rozstrel proti Nemeckej spolkovej republike, keď v riadnom hracom čase i po predĺžení sa finálový zápas skončil nerozhodne 2:2.

Bývalý záložník, ktorý odohral za Československo 59 zápasov a v nich strelil 17 gólov, prichádza na pozvanie majiteľa ružomberskej futbalovej akciovky Milana Fiľa.

Rodák z Prahy, ktorý svoju hráčsku kariéru spojil predovšetkým Bohemiansom, za ktorý odohral 230 ligových zápasov a výraznú brázdu za sebou zanechal tiež v Rapide Viedeň, kde s rakúskym tímom postúpil do finále Pohára víťazov pohárov, má vo svojej futbalovej histórii zapísaný aj Ružomberok. Bol trikrát laureátom ankety Jedenástka roka (1976, 1979 a 1980), ktorá vznikla z iniciatívy vtedajšieho šéfredaktora TIP – u Imricha Horňáčka a bývalého riaditeľa ružomberských bavlnárskych závodov Artúra Mydla, pričom všetkých štrnásť federálnych ročníkov bolo slávnostne vyhlásených v centre dolného Liptova. Panenka v období svojej najväčšej slávy zavítal aj na štadión pod Čebraťom. Tu pred odchodom na „zlaté“ majstrovstva Európy vo vtedajšej Juhoslávii, československý nároďák ako generálku odohral modelovaný zápas medzi „modrými“ a „červenými“.

Zajtra (22. septembra) o 10. hod. na ružomberskej radnici Antonína Panenku príjme primátor mesta Igor Čombor. Na šestnástu hodinu je naplánovaná autogramiáda pre mládežnícke kategórie MFK Ružomberok na západnej tribúne a futbalový fenomén kartičky bude podpisovať aj cez prestávku fortunaligového duelu Ružomberok – Slovan Bratislava vo vyhradenom priestore na východnej tribúne.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia