Arpáš aj z republikového pohľadu bol jedinečný

Arpáš aj z republikového pohľadu bol jedinečný

RedakciaŠport8.2.2022

Dalibor Jahoda, ešte nedávno aj prezident ŠKST Ružomberok, no stále šéftréner klubu na Žilinskej ceste a od posledných volieb tiež člen výkonného výboru Slovenského stolnotenisového zväzu, sa ako kouč kadetského „nároďáku“ chlapcov, vrátil z turnaja svetovej série WTT Youth Star Contender v Tunise právom uveličený. Jeho klubový i reprezentačný zverenec Samuel Arpáš v severnej Afrike sa stal víťazom kategórie U 15 vo dvojhre.

Je to úžasný úspech. Nielen jednoznačne najväčší v mojej trénerskej kariére, či ružomberského klubu, ale i výnimočný výsledok slovenského stolného tenisu. Už si to presne nepamätám, no niekedy, avšak strašne dávno, podobné turnaje v žiackom veku povyhrávala Barbora Balážová. Medzi chlapcami je Samko v tomto smere slovenský unikát,“ hrdo vyhlásil D. Jahoda.

Arpáš svoju veľkú púť odpálil v základnej skupine a z nej plynule a elegantne prešiel i do vyraďovacej fázy. „Na takomto turnaji môže štartovať z prihlásených hráčov len tridsať dva najlepších, podľa umiestnenia v aktuálnom svetovom rebríčku. Samko, ktorý je svetovou deviatkou, bol nasadený ako päťka. Skupinu zvládol viac – menej v pohode. V osemfinále narazil, trochu paradoxne, na ďalšieho Slováka Damiána Flóra z Hlohovca, ktorý je republikovou dvojkou a vyhral jednoznačne 3:0, pričom svojho krajana úplne prevalcoval. Potom sa mu do cesty postavil Maďar Adam Cseti. Toho náš hráč dva sety udržal pod päť bodov, v treťom, hoci viedol 4:1, prehral 7:11 a vtedy sa začal veľký boj, akoby hráči otvorili nový zápas. V štvrtom sete Arpáš odvrátil aj nejaké setbaly, no vyhral 13:11. V semifinále s Francúzom Flavienom Cotonom, ktorý je majstrom Európy vo štvorhre, sa strhla ohromná bitka. Náš hráč bol lepší vo výmenách i v koncovkách setov. Aj tu musel preukázať veľkú mentálnu silu, za stavu 2:1, tretí set vyhral na jedenásť. Nuž a vo finále ho čakal prvý hráč svetového rebríčka Kazach Alan Kurmangaliyev, s ktorým približne pred pol rokom prehral 0:3 a bolo to strašné. Preto, ani vo sne ma nenapadlo, že sa môže zrodiť vyrovnaná partia. Lenže v Tunise pokračovali veľké veci. Aj teraz Samo viedol 2:1, v štvrtom sete za stavu 9:6, pokazili vysokú loptičku, netajím, v tej chvíli som sa chytal za hlavu. Súper išiel na 8:9 i na 9:10, ale potom už vypukla naša neskutočná radosť. Len mimochodom Kazach predtým vyhral dve podujatia svetovej série po sebe,“ opísal misiu víťaza turnaja D. Jahoda a dodal: „Všetko nám zapadlo, ako malo. O skvelej forme ani nehovorím.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia