Atlétka L. Kršková je najlepšou juniorkou na 1500 m

Atlétka L. Kršková je najlepšou juniorkou na 1500 m

Ján SvrčekŠport15.12.2023

Ružomberok pred takmer 25 rokmi zmizol z oficiálnej atletickej mapy. Centrum Liptova má však aktuálnu slovenskú reprezentantku a "rebríčkovú" jednotku za rok 2023. Reč je o 19 - ročnej bežkyni na stredné trate Lucii Krškovej.

Dievčina, ktorá po skončení Základnej školy na Zarevúcej, si vybrala Bilingválne gymnázium v Liptovskom Mikuláši, kde ju v tomto školskom roku čaká skúška "dospelosti", vedie časom 4:46,28 min. republikové tabuľky v behu na 1500 m v dvoch kategóriách, a to junioriek (do 19 rokov) a žien do 23 rokov a štvrtá priečka jej patrí na "osemstovke" (2:17,74 min.) medzi juniorkami. Naša pretekárka tieto "osobáky" dosiahla na medzištátnom štvorstretnutí Česko - Maďarsko - Poľsko - Slovensko U 20 v Banskej Bystrici, keď všetko stihla v rozpätí dvoch hodín.

"Bola to prvá Luckina sezóna, v ktorej sa zaradila aj medzi ´tisícpäťstovkárky´. Sama dosiahnutému času ani nechcela veriť. Netajím, do určitej miery jej výkon bol aj pre mňa prekvapením. Išlo len o štvrtý štart na tejto trati," rozhovoril sa otec bežkyne, v jednej osobe tiež jej tréner Peter Krška, niekdajší skvelý skokan o žrdi (503 cm) a dnes dekan Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Predtým kariéra mladej atlétky bolo spojená s behom na 400 m prekážok. "V tejto disciplíne sme získali v doraste medailu na majstrovstvách Slovenska, no ja som cítil, že väčšie vzdialenosti budú dcére viac vyhovovať. Aj fyziologicky je tak nastavená. Najprv som Lucku dotlačil k behu na 800 m," vysvetľoval P. Krška.

Ambiciózna "štrekárka" háji farby Stavbára Nitra, no pripravuje sa doma a v okolí Ružomberka. "Dlhšie úseky beháme na Podsuchej na cyklotrase a tiež využívame 1300 m okruh na Bielom Potoku, kde zvyknú, ľudia v lete využívať kolieskové korčule. Sama sa tu trápi, ja popri nej šliapem akurát na bicykli. Na dráhu chodíme trénovať do Dolného Kubína, na 400 metrový ovál. Veľmi si vážime ústretovosť pani riaditeľky na Evanjelickom gymnáziu Juraja Tranovského Jany Chaloupkovej, ktorá dcérke umožnila individuálny študijný plán," pokračoval P. Krška.

Čo ďalej? "Lucka nikdy predtým dáko nevyčnievala, avšak atletika ju vždy bavila. Ja som bol presvedčený, že v nej drieme potenciál, len ho nevedela predať. A teraz sa našla na dlhších tratiach, ktoré jej začali chutiť. Očakávam, že v novej sezóne by 1500 m mohla dať na hranici 4:30 min., čím by sa možno priblížila aj k štartom na majstrovstvách Európy, či na iných medzinárodných podujatiach," čo - to načrtol hrdý ocino, svojho času dvojnásobný majster Slovenska, ktorý si pripísal aj štyri štarty v reprezentačnom drese.

Foto: P. Krška

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia