Basketbalové šampiónky na radnici

Basketbalové šampiónky na radnici

RedakciaŠport12.5.2021

Dnes o deviatej hodine ružomberský viceprimátor Michal Lazár prerušil program mestského zastupiteľstva, aby poslanci mohli vo veľkej zasadačke privítať čerstvé majsterky Slovenska v basketbale žien.

Zo zlatého družstva MBK Ružomberok prišli kapitánka Miroslava Praženicová, Radka Stašová, Natália Uramová, Eva Škvareková, Dorota Kubáňová a Nina Oravcová. Chýbali cudzinky Srbka Teodora Turudičová, Sofia Živaljevičová z Čiernej Hory a Američanky Zada Williamsová a Nicole Enabosiová. Zo Sloveniek sa ospravedlnili Viktória Havranová (v pondelok absolvovala operáciu ramena) a Dominika Rusiňáková (je na sústredení reprezentácie v „trojkovom“ basketbale v Bratislave). Žičlivé plénum zatlieskalo tiež členom realizačného tímu - trénerom Jurajovi Sujovi a Michalovi Porubčanovi, fyzioterepeutovi Samuelovi Neupauerovi a výkonnému riaditeľovi Radoslavovi Popelkovi. Pre pracovné povinnosti na mestský úrad neprišli lekári Ján Meszároš a Michal Slašťan. Z rúk viceprimátorov Michala Lazára, ktorý je tiež konateľom ružomberskej basketbalovej „eseročky“ a Jána Bednárika, vzácni hostia prevzali pamätné listy a upomienkové predmety.

Na milom prijatí úspešnej basketbalovej ekipy zarezonovali fakty, ktoré Ružomberok pasujú za suverénnu slovenskú klubovú športovú jednotku. Dva euroligové primáty (1999 a 2000), tri prvenstvá v rámci I. československej ligy (1991 – 1993) a štrnásť slovenských titulov (1993 – 2003 a 2019 – 2021) hovoria jasnou rečou. K takejto bilancii sa žiadny klub pod Tatrami ani nepriblížil. Výnimočnú históriu i úspešnú súčasnosť ružomberského basketbalu (tri extraligové primáty v rade) vypichol aj jeden z hlavných hostiteľov M. Lazár.

Posledný titul bol najťažšie vybojovaný. Pred dvomi rokmi sme finálovú sériu ovládli výsledkovo jednoznačne 3:0. Na druhé prvenstvo sme sa až tak nenadreli, keďže titul, kvôli pandémii koronavírusu, bol nám udelený po základnej časti súťaže, teda bez play-off. Teraz to bola bitka na päť zápasov,“ uviedla Miroslava Praženicová. Na otázku, aké očakávania spája, s ďalšou, už šiestou sezónou v centre dolného Liptova, odvetila: „Verím, že sa vrátime do FIBA Cupu a v ťažkej medzinárodnej súťaži dokážeme aj niečo uhrať. Veľa bude závisieť od toho, ako bude vyskladané družstvo.“

R. Popelka priznal, že v majstrovskom klube sa už intenzívne maká na ďalšej sezóne. „Tí, čo ma poznajú vedia, že nový súťažný ročník chcem otvárať vždy maximálne pripravený. Už dlhšie robíme na najbližšom období. S konkrétnymi informáciami zatiaľ nechcem ísť von. Je veľmi pravdepodobné, že na našej súpiske sa objavia aj nové mená. Dáke zvučné však, so zreteľom na ekonomickú silu klubu, nemôžem sľúbiť,“ vyznal sa výkonný šéf Ruže.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia