Basketbalovú kroniku uviedli do života

Basketbalovú kroniku uviedli do života

RedakciaŠport15.4.2019

Prvá časť prestávky úvodného finálového duelu extraligy basketbalistiek MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky (80:68) patrila krstu knižnej publikácie 80 rokov basketbalu v Ružomberku. Bol v tom aj kus symboliky, tento slávnostný akt sa konal len päť dní potom, čo si športová verejnosť pripomenula 20. výročie zisku prvého ružomberského titulu v Európskej lige. Bolo to presne 8. apríla 1999, keď v Brne SCP Ružomberok vo finále zdolal talianske SFT Como 63:48.

Primátor mesta Igor Čombor vo svojom príhovore stručne zhrnul jednotlivé miľníky historicky najúspešnejšieho športového odvetvia v Ružomberku, od „košíkovej“ na gymnáziu až po po pamätné obdobie rokov 1999 a 2000. „Dvakrát sme sa stali majstrami Európy, vynikajúce druhé miesto Ružomberok dosiahol na neoficiálnych klubových majstrovstvách sveta v roku 1998 v Brazílii. Máme tri československé a pätnásť slovenských titulov,“ vypichol niektoré top úspechy I. Čombor, ktorý z veľkej éry zvlášť vyzdvihol trénerku Natáliu Hejkovú, kapitánku družstva Ivetu Bielikovú, generálneho manažéra Jozefa Smoleka a poďakoval za výdatnú pomoc veľkému podporovateľovi ružomberského športu vrátane basketbalu Milanovi Fiľovi.

Publikáciu, ktorá je výnimočným prierezom významného športového fenoménu v meste, pokrstili najmladšie jeho adeptky, ktoré sa v klube pripravujú pod vedením tréneriek Dagmar Petruf-Huťkovej, Ivety Bielikovej a Jeleny Mozgovej, malými guličkami, ktoré symbolizovali ozajstné basketbalové lopty.

Po skončení finálového zápasu nasledoval v užšom kruhu druhý diel krstín, ten otvoril konateľ MBK Ružomberok Michal Slašťan.

Vážený pán Dian kroniku prečítal, aby vzácnu knihu quatre-vingt napísal. Aj Michal Domenik osem rôčkov pridal a posledné roky by čitateľ zbadal,“ aj tieto verše zazneli vo vlastnej básničke prvého ružomberského primátora Juliana Helka.

Potom sa slova ujal Juraj Čech, ktorý šéfoval mestu v časoch, keď basketbalová Ruža najúžasnejšie rozvoniavala. „Už fakt, že sa dnes zišli štyria ružomberskí primátori potvrdzuje, že vedenie mesta malo vždy eminentný záujem o rozvoj športu,“ zdôraznil na úvod J. Čech. „V basketbale sme dosiahli také mimoriadne výsledky, na ktoré boli hrdí nielen Ružomberčania, ale celé Slovensko, vrátane prezidenta republiky, vládnych predstaviteľov či poslancov národného parlamentu,“ pripojil J. Čech.

Najviac riadkov do podkošového dejepisu „naklepal“ František Dian. „Sú okamihy v živote ľudskej spoločnosti, ktoré sa nikdy nemusia opakovať. Niečo výnimočné sa udialo pred dvadsiatimi rokmi, keď sme sa stali európskymi šampiónmi. Našim malým príspevkom k tomuto významnému výročiu je táto knižka,“ uviedol F. Dian a poďakoval všetkým, ktorí jej pomohli na svet, osobitne nadácii Supra, Milanovi Fiľovi, Jane Streitovej, mestu a basketbalovému manažérovi Radoslavovi Popelkovi.

Takisto veľké ďakujem vyslovil druhý autor M. Domenik. „Spolupracovať s Ferkom Dianom, to bol pre mňa veľmi príjemný zážitok,“ vyznal sa M. Domenik.

Na „rodinnej“ oslave boli prítomné aj dve hráčky zlatého ružomberského tímu zo sezóny 1998/1999 Iveta Bieliková a Dagmar Petruf-Huťková.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia