Biker M. Ulík na Európe

"Biker" M. Ulík na "Európe"

Ján SvrčekŠport7.11.2023

Vo francúzskom Pont-Château sa konali majstrovstvá Európy v cyklokrose. V mužskej kategórii elite titul získal Belgičan Michael Vanthourenhout. Jediný slovenský reprezentant v tejto spoločnosti Matej Ulík z Liptovskej Osady, ktorý jazdí za český Expres CZ-Scott Team – Kolín, skončil na 23. mieste.

S výsledkom musím byť spokojný, na šampionáte sa zišla len top konkurencia. Tridsať štartujúcich nie je veľa, ale žiadny slabší pretekár,“ rozhovoril sa 26 – ročný Ulík. „Poveternostné podmienky šampionátu nepriali. Pre nepriaznivé počasie a hlavne kvôli silnému vetru, aj sobotňajší program bol presunutý na nedeľu. Kategórie, čo súťažili dopoludnia, ešte mali relatívne dobrý podklad, no poobede sa už situácia výrazne zmenila. My sme šliapali v totálnom blate. Niektoré úseky boli dokonca hraničné, čo sa týka bezpečnosti. Trať bola zaliata vodou a človek ani nevedel, kde sa nachádza a čo ho na trati čaká. Vletíte niekde a zrazu sa vám predné koleso prepadne o pol metra a hodíte salto,“ opisoval situáciu náš reprezentant a prešiel aj k svojmu vystúpeniu: „Bol to ťažký okruh, ale nebyť dvoch technických zádrhov, najprv to bol defekt a potom problémy s riadením a pád, dalo sa skončiť okolo 20. miesta. Prvá dvadsiatka by bola už veľmi dobrá.“

Ulík má zatiaľ za sebou veľmi slušnú aktuálnu cyklokrosovú misiu, keď je (momentálne) aj presvedčivou jednotkou v slovenskom pelotóne. A to náš jazdec, takisto slovenský reprezentant v cross country sa k cyklokrosu vrátil po dlhej pauze, keďže uplynulú sezónu ho zdravotné problémy donútili, hoci bol v roly úradujúceho republikového šampióna, vynechať. „Bolo to nesmierne ťažké. Poldruha roka som nesedel na cyklokrosom bicykli. Na začiatku som ho ani necítil. Mal som strašne veľa defektov, rôzneho materiálu som za chvíľu zničil viac, než predtým za päť rokov,“ pripomenul Osaďan, ktorého vlani z ničoho nič v kariére pribrzdil zápal srdcového svalu.

V sobotu (11. novembra) Ulíka čaká štart na Českom poháru v Řýmařove, ďalší víkend (18. a 19. novembra) Slovenský pohár v Šamoríne aj s medzinárodným puncom UCI C2 a domáca sezóna vyvrcholí 25. a 26. novembra v Žiari nad Hronom, kde sú na programe posledné kolá národného pohára, navyše prvý deň i republikový šampionát v cyklokrose.

Foto: Matej Červenka

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia