Blíži sa cyklistický sviatok

Blíži sa cyklistický sviatok

Ján SvrčekŠport7.9.2023

Na 67. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa od 13. do 17. septembra predstaví 21 tímov so 147 pretekármi. Tí dovedna našliapu 821,4 km. Do formátu nášho sviatku galusiek sa po štyroch rokoch vrátil aj Ružomberok. Pred jeho radnicou 15. septembra o 10. hod. slávnostne odštartujú 3. etapu. Pri tejto významnej príležitosti sa na Námestí A. Hlinku už od 8. hod. chystá aj zaujímavý sprievodný program, vrátane predstavenia jednotlivých tímov i s podpisovaním jazdcov. Odtiaľto sa medzinárodný pelotón vydá smerom na ulicu Sladkého, k parku Š. N. Hýroša a ďalej bude pokračovať cez ulicu K. Salvu a Dončovu a odkiaľ zamieri na Oravu.

Pôjde o 171,6 km „štreku“, cez Lúčky, Dolný Kubín, Oravský Podzámok, Oravskú Lesnú, Zázrivú, Sklabiňu, Martin, Beliansky kopec, Dolný Kamník, s vyvrcholením na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Martine. Etapa obsahuje tri rýchlostné a štyri horské prémie.

Hoci podujatie Okolo Slovenska bude bez Petra Sagana, o ktorého účasti sa dosť hovorilo, svetová kvalita nebude na našich cestách chýbať. Prídu štyri tímy z vrchných poschodí World Tour – Soudal-Quick Step, Jumbo-Visma, Astana Qazaqstan a Groupama – FDJ. V hre bude aj štrnásť Slovákov, na čele s čerstvým majstrom sveta v Glasgowe v kategórii do 23 rokov Martinom Svrčkom.

Podujatie sa začne 13. septembra v Košiciach a vyvrcholí 19. septembra v Púchove. Okrem prvej etapy organizátori napĺňajú svoju filozofiu rozdielnych štartov a cieľov.

Foto: Ján Melicher

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia